H Νότιγχαμ επικράτησε 3-1 της Λούτον, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, σημείωσε την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια και έφτασε στο -5 από την προνομιούχο δεύτερη θέση (με ματς λιγότερο).

Η Νότιγχαμ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, εκμεταλλεύτηκε τις «γκέλες» των υπόλοιπων μνηστήρων για την Premier League και επικράτησε 3-1 της Λούτον για την 28η αγωνιστική της Championship.

Ήταν η τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τους γηπεδούχους, που έφτασαν τους 47 πόντους και πήγαν στο -5 από την δεύτερη Λιντς (με ματς λιγότερο η Νότιγχαμ).

Και όμως το έργο της Φόρεστ δεν ήταν εύκολο, με τους νεοφώτιστους στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία να ανοίγουν το σκορ στο «Σίτι Γκράουντ» με τον Κόρνικ στο 23ο λεπτό.

Η απάντηση των παικτών του Σαμπρί Λαμουσί ήταν άμεση, ισοφαρίζοντας στο 36′ με τον Λόλεϊ. Η πίεση των «Reds» έπιασε… τόπο τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση μιας ώρας, με τον Λόλεϊ να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 2-1.

Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη η Φόρεστ συνέχισε να αναζητεί το γκολ που θα «καθάριζε» το τρίποντο και το βρήκε στο 90′ με εύστοχη εκτέλεση του πρώτου της σκόρερ, Γκράμπαν (έφτασε τα 15 γκολ).

Την Τετάρτη (22/01) η Νότιγχαμ υποδέχεται την Ρέντινγκ (σε εξ αναβολής ματς) και εάν νικήσει θα πάει στο -2 από την… Premier League.