Η Μπαρτσελόνα πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα της Ρεάλ Μπέτις (61-78), έκανε το 6/6 στην ACB και ετοιμάζεται για το ματς με τον Ολυμπιακό (13/10) για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Σμιτς ήταν πρωταγωνιστής για τους Καταλανούς (12 π., 10 ριμπάουντ σε 22:58 λεπτά συμμετοχής), οι οποίοι ετοιμάζονται να υποδεχτούν στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» τον Ολυμπιακό (13/10) για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε δυναμικά και πήρε αμέσως διαφορά 8 πόντων (0-8), με τη Μπέτις να μειώνει στους 4 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμούς στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας δύο φορές τη διαφορά στους 10 πόντους (21-31, 23-33), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη διαφορά στους 8 υπέρ των «μπλαουγκράνα» (29-37).

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν την κυριαρχία του εντός παρκέ και να φτάνουν στο +7 (50-57). Οι Καταλανοί δεν σταμάτησαν να πιέζουν, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και στους 19 πόντους (59-78) και πήραν τη νίκη με 61-78.