Ο Αλέξανδρος Παπανικολάου σχολιάζει στο thrylos24.gr το χτεσινό ντέρμπι αιωνίων και την ανακοίνωση του ΠΑΟΚ. ΧΑΧΑ τι λέω; Του Παναθηναϊκού ήθελα να πω για την διαιτησία στο ημίχρονο του αγώνα.

Τελείωσαν για την φετινή αγωνιστική περίοδο τα αιώνια ντέρμπι. Ο απολογισμός ήταν 2 νίκες του Ολυμπιακού και δύο ισοπαλίες, με συνολικά τέρματα στα τέσσερα αυτά παιχνίδια 5-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

Πάμε τώρα στο χτεσινό αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός. Δεν υπήρχε ούτε ένταση, ούτε ρυθμός, ούτε δημιουργία. Η κούραση ήταν εμφανής. Το ντέρμπι ήρθε μετά από την μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος. Το μυαλό των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς ήταν φανερά αλλού. Κανείς δεν ξεχώρισε. Οι πρωταθλητές Ελλάδος είχαν φλύαρη κατοχή, χωρίς να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Διούδη.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Το ντέρμπι τελείωσε με τον Ολυμπιακό να έχει σχεδόν διπλάσια κατοχή μπαλας (63% έναντι 37% των πρασίνων), αλλά ταυτόχρονα ο Παναθηναϊκός είχε κερδίσει 4 φάουλ περισσότερα (17 οι ερυθρόλευκοι έναντι 13 των γηπεδούχων). Μεγάλη διαφορά ήταν και στις κίτρινες κάρτες. Έξι δόθηκαν στους κόκκινους έναντι τριών στους παίκτες του Γιώργου Δώνη και όλα αυτά με τον Ολυμπιακό να έχει κλείσει στο μισό γήπεδο το τριφύλλι και να επιτίθεται συνεχώς.

Πάμε στην φάση για την οποία ο Παναθηναϊκός έβγαλε ανακοίνωση. Δεν είμαι σίγουρος ότι την έβγαλε ο Αλαφούζος, ίσως ήρθε από ξένη χώρα και απλά την μετέφρασε και την δημοσίευσε. Το φάουλ το υποδεικνύει η πρώτη επόπτρια, κα. Κουρομπύλια. Από την στιγμή που ο διαιτητής σφυρίζει για φάουλ, το μόνο που μπορούν να του πουν από το VAR είναι αν υπάρχει πέναλτι, δηλαδή αν βρίσκεται ο παίκτης εντός περιοχής. Από την στιγμή που ο Βαλμπουενά βρισκόταν στα όρια της περιοχής σωστά δόθηκε. Τώρα αν υπάρχει επαφή ή πόσο δυνατά πάει ο αμυντικός των πρασίνων δεν το ξέρουμε. Πάντως πάει άτσαλα σε μια φάση που ο Γάλλος μέσος κάνει κίνηση να πάει προς τα πίσω για να βγει από την περιοχή.

Πάμε λίγο πίσω τώρα. Για την ακρίβεια στο 17ο λεπτό του ντέρμπι, όπου ο Κουρμπέλης αγκαλιάζει και πετάει κάτω τον Καμαρά. Πέναλτι που δεν δόθηκε. Πέναλτι και μάλιστα καθαρό το χαρακτήρισε και ο αμισθί Τάσος Κάκος στην πιο αντι-ολυμπιακή εκπομπή της ελληνικής τηλεόρασης. Αλήθεια αυτή η φάση υπήρχε στην ανακοίνωση του ΠΑΟΚ; Του Παναθηναϊκού ήθελα να πω.

Επίσης, μέχρι χτες το βράδυ και πριν την σέντρα στο ματς ο Ολυμπιακός έπαιρνε το πιο καθαρό πρωτάθλημα. Ένα πρωτάθλημα που το δικαιούταν 100%. Έτσι δεν έλεγαν όλοι οι αντίπαλοι; Παίκτες και προπονητές του ΠΑΟΚ, της ΑΕΚ, του Παναθηναϊκού. Τώρα ξαφνικά έγινε βρώμικο; Σε ένα εντελώς αδιάφορο παιχνίδι; Με τις ανακοινώσεις, την γκρίνια και την επίθεση κατά του Ολυμπιακού να είναι έτοιμη; Πολλά περίεργα πράγματα μαζεύονται και τα αφήνω εδώ γιατί νομίζω ότι στα επόμενα 4 ματς θα ακούσουμε ότι οι ερυθρόλευκοι πήραν το πρωτάθλημα με την εύνοια της διαιτησίας.

Ναι γιατί ο “δικός μας ο Γραμμένος” είναι γνωστό πόσο έχει ευνοήσει τον Ολυμπιακό. Ίσως τους πείραξε η ζέστη.

Τέλος και μια κουβέντα για την ανακοίνωση.

Ναι ντρεπόμαστε γιατί έχουμε πάρει το πρωτάθλημα από τις 23/2, είμαστε αήττητοι σε πρωτάθλημα, πλέι οφ και Κύπελλο και θα διεκδικήσουμε από την Γουλβς σε λίγες μέρες την πρόκριση στους 8 του Europa League. Τέλος θέλω να τονίσω και να συμπληρώσω ότι ντρεπόμαστε για το ότι οι παίκτες μας σταματούσαν στα 2-0 στα μεταξύ μας παιχνίδια και κατέβαζαν ταχύτητα. Μεγάλο λάθος τους αυτό.

Υ.Γ. Πόσο έχει μικρύνει ο Παναθηναϊκός; 11 παίκτες πίσω από την σέντρα, πούλμαν μέσα στην περιοχή, 3 στόπερ, καθυστερήσεις από το πρώτο λεπτό, κλωτσιές, διαμαρτυρίες και γκρίνια. Αλήθεια δεν ντρέπονται (δανείζομαι την έκφραση) για την κατάντια της ομάδας τους οι φίλαθλοι των πρασίνων; Σε όλα τα επίπεδα, τόσο αγωνιστικά όσο και εξω-αγωνιστικά, το τριφύλλι μυρίζει πλέον Ξάνθη.