Με τον Θρύλο να κάνει την ευρωπαϊκή του πρεμιέρα στο ΣΕΦ, ο κόσμος έδωσε βροντερό παρών, αλλά το σύνολο του Μπλατ δεν μπόρεσε να αποδώσει τα μέγιστα για το 3/3. Τελικά ήρθε η ήττα με 99-75.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ στην βασική πεντάδα επέλεξε τους Ουίλιαμς-Γκος, Βασίλη Σπανούλη, Γιάνις Τίμα, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιώργο Π΄ρίντεζη. Από την πλευρά του ο Πιανιτζάνι επέλξε τους Μάικ Τζέιμς, Βλάντιμιρ Μίτσοφ, Καλέβ Ταρτζεύσκι, Νεμάνια Νέντοβιτς και Τζεφ Μπρουκς.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Στην πρώτη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αρκετά καλοί με την Αρμάνι να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των “ερυθρολεύκων”. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν ο κύριως εκφραστής των επιθέσεων του Ολυμπιακού και ήταν αυτός που έβαλε μπροστά την ομάδα μας στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτός που κράτησε ζωντανή την ιταλική ομάδα ήταν ο Μίτσοφ, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους. Τελικά η πρώτη περίοδος έληξε με μικρό προβάδισμα για την ομάδα μας, 26-24.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπόρεσαν να παίξουν στον ρυθμό της Αρμάνι και παρά το γεγονός ότι έδειχνε να είναι κοντά στο σκορ δεν έδειχναν και την ανάλογη ενέργεια να παίξουν άμυνα και κυρίως επίθεση. Η Αρμάνι ήταν ανώτερη από τους “ερυθρόλευκους” και πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και δεν το έχασε για πολύ ώρα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο στο +3 (41-44) και έβαλαν εκείνοι τις βάσεις για ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο.

Από την τρίτη περίοδο και μετά  οι παίκτες του Μπλατ ήταν σαν να είναι σε άλλο γήπεδο. Η Αρμάνι (πήρε και σφυρίγματα) έπαιξε πολύ ελύθερα και τελικά κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Οι παίκτες του Πιανιτζάνι ευστόχησαν σε πολλά σουτ (και δυσκολα σε ορισμένες φάσεις). Το δεύτερο ημίχρονο της Αρμάνι ήταν παρόμοιο με το πρώτο. Τελικά, οι παίκτες του Πιανιτζάνι δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ιταλούς να προηγούνται με 10 (63-73).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν ακόμα πιο κακός. Οι παίκτες του Μπλατ δεν αντεπεξήλθαν στις ανάγκες του αγώνα, σημειώνοντας μόλις 12 πόντους στην περίοδο. Η Αρμάνι συνέχισε το κρεσέντο της από την γραμμή των 6,75 και τελικά έχασαν τον αγώνα, σχετικά εύκολα, με 99-75.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας  ήταν ο Μιλουτίνοφ, με 15 πόντους. Ο δεύτερος που προσπάθησε να βγάλει κάποια πράγματα στο παρκέ ήταν ο Πρίντεζης (15 πόντους), ενώ θετικός ήταν και ο Βεζένκοφ (12 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ) : Γουίλιαμς-Γκος 4, Τολιόπουλος, Τουπάν 2, Σπανούλης 3, Τίμα 4, Μιλουτίνοβ 15, Βεζένκοβ 12, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12, Μπόγρης, Λε Ντέι 8

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι) : Ντέλλα Βάλλε 3, Τζέιμς 22, Μίτσοβ 19, Γκουντάιτις 11, Μπερτάνς 5, Τρατζεύσκι 4, Νέντοβιτς 20, Κουζμίνσκας 6, Σινσιαρίνι, Μπερνς, Μπρουκς 2, Τζερέλς 7