Η Νάπολι κλείδωνε το πρωτάθλημα με ενδεχόμενη νίκη και η πόλη βρισκόταν σε ρυθμούς φιέστας, όμως η Σαλερνιτάνα είχε άλλα σχέδια.

Όντας έτοιμη να πανηγυρίσει την κατάκτηση του Σκουντέτο μετά από 33 ολόκληρα χρόνια, η Νάπολι με νίκη κόντρα στην Σαλερνιτάνα στο Ντιέγκο Μαραντόνα, κλείδωνε τον τίτλο.

Η προοπτική αυτή είχε αναγκάσει όλη την πόλη να κινείται σε ρυθμούς… φιέστας και τους οπαδούς της ομάδας να έχουν κατακλύσει τους δρόμους.

Κούγιας στο thrylos24.gr: «Μονο ο Μαρινάκης μπορούσε να το κάνει αυτό με τον Ολυμπιακό…»

Παρά το αρχικό προβάδισμα των Ναπολιτάνων, οι φιλοξενούμενοι με μια γκολάρα στα τελευταία λεπτά απέσπασαν την ισοπαλία με 1-1 βάζοντας παράταση στέψης στην ομάδα του ιταλικού νότου και χαλώντας (για τώρα) το πανηγυρικό των φιλάθλων.