Ο 48χρονος Έλληνας βοηθός προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργος Μποζίκας, παραχώρησε δηλώσεις μετά την ήττα του Ολυμπιακού από την Εφές.

Ο 48χρονος Έλληνας βοηθός προπονητή του Ολυμπιακού, Γιώργος Μποζίκας, παραχώρησε δηλώσεις λίγα μόλις λεπτά μετά από την άσχημη σημερινή (19/03, 19:30) ήττα του Θρύλου από την Αναντολού Εφές στη Κωνσταντινούπολη και πιο συγκεκριμένα στο κατάμεστο γήπεδο “Σινάν Ερντέμ” με τελικό σκορ 85-72 για τη 30η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ακολουθούν αναλυτικά όλα όσα είπε μετά το πέρας της αναμέτρησης ο τεχνικός των Πειραιωτών: “Πάντα το γιατρικό είναι η πίεση στην μπάλα. Να είσαι επιθετικός στην άμυνα. Εμείς πληρώσαμε το κακό μας πρώτο ημίχρονο. Αργήσαμε να μπούμε στην ένταση και δώσαμε αυτοπεποίθηση στην Εφές. Μετά σκόραρε και σε σουτ τα οποία ήταν δύσκολα. Αυτή είναι η Ευρωλίγκα. Ήταν 13η -14η έχει μεγάλους παίκτες έχει ταλέντο και ποιότητα και κέρδισε. Δεν είχαμε καλή προσέγγιση. Χάναμε με 11 στο πρώτο ημίχρονο. Εκτός του ότι είχαν 10/14 τρίποντα, που πάει να πει ότι δεν είχαμε πίεση, είχαν πολλά μπλοκ που σημαίνει ότι δεν είχαμε καλές επιλογές. Στο δεύτερο προσπαθήσαμε, βάλαμε πίεση, αλλά η Εφές βρήκε μεγάλα σουτ και εμείς κυνηγούσαμε σε όλο το ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Live Streaming!

Τα γκαρντ μας ήταν σε κακή μέρα. Πέραν των ασίστ των Ουόκαπ και Παπανικολάου. Οι υπόλοιποι δεν μπήκαν ποτέ στον ρυθμό του αγώνα. Η προσέγγισή μας ήταν λάθος. Παίκτες των αντιπάλων που είναι σοφτ φάνηκαν πιο σκληροί από εμάς. Ότι σουτ χάνανε έπαιρναν επιθετικό ριμπάουντ και μας τιμωρούσαν. Είναι μάθημα για εμάς αυτό το παιχνίδι. Πρέπει να είμαστε με το μαχαίρι στα δόντια. Δεν πρέπει να διαλέγουμε παιχνίδια. Το είδαμε και με το Λαύριο και με την Καρδίτσα. Δε γυρνάς κουμπί. Φτάνουμε στο τελικό στάδιο και πρέπει να είμαστε αποφασιστικοί και να δείξουμε ότι μπορούμε να κατακτήσουμε κι άλλους τίτλους”.