Η Μπόρνμουθ νίκησε την Νότιγχαμ και πήρε την άνοδο στην Πρέμιερ Λίγκ με την Φόρεστ πλέον να την κυνηγάει από τα Μπαράζ.

Η Μπόρνμουθ νίκησε με 1-0 τη Νότιγχαμ στο «Βαιτάλιτι» σε εξ αναβολής ματς για την 33η αγωνιστική της Championship και επέστρεψε στην «χρυσοφόρο» Premier League.

Στον «τελικό» για την άνοδο, η Μπόρνμουθ ήταν εκείνη που χαμογέλασε, εξασφαλίζοντας και 185 εκατομμύρια ευρώ για την επόμενη τριετία. Με γκολ του Μουρ στο 83ο λεπτό, κατάφερε να αποσπαστεί 6 πόντους από τους διώκτες της και να εξασφαλίσει την άνοδο μια αγωνιστική πριν το τέλος.

Η Νότιγχαμ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 9ο λεπτό και δικαιούται να διμαρτύρεται για πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 41’, όταν ο βοηθός υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Σάριτς, που στην συνέχεια ανατράπηκε από τον Τράβερς.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Μπόρνμουθ ήταν καταφανώς ανώτερη, είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες και δίκαια νίκησε.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το 1-1, στο 99’ όταν μετά από γύρισμα του Λόλεϊ, ο Σαμπά που είχε ανέβει για την τελευταία φάση δεν μπόρεσε να σημαδέψει από κοντά εστία.