Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από το -18, πάλεψαν και προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή, αλλά η Αρμάνι τους λύγισε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την ήττα με 90-79.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενούνταν από την Αρμάνι Μιλάνο στο «Mediolanum Forum», για την 22η αγωνιστική της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» πέταξαν στα σκουπίδια τα πρώτα 17.5 λεπτά του αγώνα, ξόδεψαν ενέργεια και κατάφεραν να επανέλθουν από το -18 και να ισοφαρίσουν το ματς. Στο τέλος όμως έπαθαν μπλακ άουτ, με αποτέλεσμα να ηττηθούν με 90-79. Στο 11-11 πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Ετόρε Μεσίνα παράταξε στο παρκέ τους Πάντερ, Ντιλέινι, Ντατόμε, Ταρζέβσκι και Λεντέι, ενώ ο Γιώργος Μπαρζώκας επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Βεζένκοβ, Πρίντεζη και Έλις.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Η Αρμάνι θέλησε να μπει δυνατά στο παρκέ και να χτίσει από νωρίς προβάδισμα, ωστόσο παρά το 7-3 στο 2′, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 6-0 για το 7-9, στο 4′. Ο γνώριμος Πάντερ απάντησε με τρίποντο για το 10-9 και έκτοτε ο ιταλικός σύλλογος κατάφερε να προηγηθεί με 14-9, έπειτα από καλάθι του Ντατόμε. Ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση και ισοφάρισε σε 15-15, όμως η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα κατάφερε να χτίσει ξανά μία μικρή διαφορά. Με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει τον Θρύλο πίσω στο σκορ με 24-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά των Ιταλών στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά είδαν το προβάδισμά τους να γίνεται διψήφιο μετά από καλάθι του Χάινς για το 31-21. Τα διαδοχικά λάθη του Ολυμπιακού στις επόμενες αντεπιθέσεις είχαν ως αποτέλεσμα το σκορ να ξεφύγει, αφού η Αρμάνι προηγήθηκε με 37-23, στο 15′. Ο Χάρισον με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 37-26, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 εκτόξευσαν το προβάδισμά τους στους 18 πόντους (44-26). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σαν να ξύπνησε στα τελευταία δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου, αφού με ένα σερί 8-0 από τους  ΜακΚίσικ, Ζαν Σαρλ και Σλούκα, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το κατά του 44-34.

Ελπιδοφόρο ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Τζένκινς να μειώνει σε 51-45 μετά από ένα σερί 5-0 από τον Αμερικανό γκαρντ. Η ιταλική ομάδα με ένα αντίστοιχο σερί στη συνέχεια προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (58-48), αλλά έκτοτε άρχισε η αντεπίθεση από τους «ερυθρόλευκους». Οι Βεζένκοβ και Σλούκας με δύο εύστοχα τρίποντα «έριξαν» τη διαφορά στους πέντε πόντους (60-55), με την Αρμάνι να άρχιζε να νιώθει την «ζεστή» ανάσα του Θρύλου. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με έμμεσο τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα για το 60-60, αλλά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε πίσω τον Ολυμπιακό, μετά το τρίποντο του Ροντρίγκεθ για το 65-62.

Ο Θρύλος έχοντας επιστρέψει για τα καλά στο ματς, δεν άφησε αρχικά την ομάδα του Μιλάνου να ξεφύγει όπως αντιστοίχως είχε γίνει στην δεύτερη περίοδο. Η Αρμάνι, που δεν είχε ρυθμό για αρκετή ώρα στην αναμέτρηση, βρέθηκε μπροστά με 70-67 και έκτοτε κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τρίποντου του Πάντερ για το 77-67. Το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο Γιώργος Μπαρτζώκας λειτούργησε ευεργετικά για τον Ολυμπιακό, που δήλωσε ξανά «παρών». Οι Σλούκας και Βεζένκοβ κράτησαν ζωντανό τον Θρύλο, μειώνοντας σε 81-79, στο 38′. Έπειτα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» σαν να έμειναν από καύσιμα, καθώς δέχτηκαν ένα σερί 9-0 από την ιταλική ομάδα για το τελικό 90-79. Ένα σκορ που αδικεί την προσπάθεια που έκανε η ομάδα του Πειραιά, με την εικόνα στα τελευταία δύο λεπτά να θυμίζει το πρόσφατο ματς με τη Ζάλγκιρις.