Ο Ολυμπιακός έφτασε σε άλλη μία πολύ μεγάλη νίκη και με σκορ 92-97 η ομάδα περνάει νικηφόρα από την έδρα της Μπασκόνια.

Άλλη μία μεγάλη βραδιά για τον ΘΡΥΛΟ! Δεν μπορεί ΚΑΝΕΙΣ να σταματήσει τον Ολυμπιακό. Η ομαδάρα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Μπασκόνια και έκανε το 4/4 στη φετινή Euroleague.

Ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο που δίνει στον Θρύλο τη μεγάλη νίκη, με τον Σάσα Βεζένκοφ να είναι για ένα ακόμη ματς ο μεγάλος πρωταγωνιστής.

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Τρομερός στην άμυνα, αποτελεσματικότατος στα δίποντα

Ένα ονειρικό πρώτο δεκάλεπτο από τον Θρύλο στη χώρα των Βάσκων. Ο Ολυμπιακός προηγείται με 32-16 με τη διαφορά να είχε φτάσει και στους 18. Double score για την ομάδα σε ένα ματς που μοιάζει… «ερυθρόλευκο». Η άμυνα είναι υποδειγματική και δεν έχει επιτρέψει στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό.

Η Μπασκόνια έχει μόλις 1/8 τρίποντα, με τα σουτ πίσω από τα 6.75 να είναι το δυνατό της σημείο. Από την άλλη ο Θρύλος έχει 10/12 δίποντα, ενώ για την ώρα είναι απόλυτο στις βολές με 9/9. Πρώτος σκόρερ είναι ο Σακίλ ΜακΚίσικ με 10 πόντους (έχει και 3 ριμπάουντ) ενώ ο MVP του προηγούμενου αγώνα Σάσα Βεζένκοφ έχει 8 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Το ονειρικό ξεκίνημα που κατέληξε σε άσχημο πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο στην Ισπανία μόνο ευχάριστα δεν έληξε για τον Ολυμπιακό (47-42). Σε σχέση με το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο. Η Μπασκόνια περιόρισε τους «ερυθρόλευκους» στους 10 πόντους, ενώ έβαλε 31. Τα τελευταία λεπτά ήταν τα χειρότερα του Θρύλου φέτος, καθώς οι αντίπαλοι ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με επιμέρους σκορ 16-0.

Τα ποσοστά των γηπεδούχων στα σουτ ανέβηκαν κορυφαία, ενώ αυτό το 16-0 μαρτυράει και την αστοχία του Ολυμπιακού στην αντίπαλη ρακέτα. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ παρέμεινε πρώτος σκόρερ με 10 πόντους.

Προσπάθησε αλλά η διαφορά παρέμεινε μεγάλη

Ο Ολυμπιακός έχανε για 4 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Σάσα Βεζένκοφ να είναι πολύ «καυτός». Ο Βούλγαρος φόργουορντ έκανε πραγματικά μαγικό δεκάλεπτο, όμως η Μπασκόνια συνέχισε να βάζει πολύ δύσκολα σουτ. Αυτό είναι εξάλλου το παιχνίδι των Ισπανών, με σουτ που ώρες ώρες σε κάνουν να απορείς πως κατέληξαν μέσα.

Η ομάδα είναι ικανή για μεγάλες ανατροπές και η διαφορά των 9 πόντων δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβίζει τον Θρύλο…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Μπίσανγκ, Κοβάλσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 21/33 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 17/18 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 22/24 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.