Ένα ακόμα φιλικό, αυτή τη φορά με τη γηπεδούχο Ελευθερία Μοσχάτου έδωσε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού.

H ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού έδωσε ένα ακόμα φιλικό, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τη σεζόν 2023-24.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας αντιμετώπισαν την Ελευθερία Μοσχάτου εκτός έδρας και ηττήθηκαν με 68-58, σε ένα «τεστ» με πολλές δοκιμές από τον Θάνο Νίκλα και υψηλή ένταση. Η ομάδα Γυναικών του Θρύλου, αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες και συγκεκριμένα, χωρίς τις Χριστινάκη, Μόρρισον και Δίελα, λόγω μικροτραυματισμών. Η Βίτολα που αγωνίστηκε, ταλαιπωρήθηκε τις προηγούμενες ημέρες από γαστρεντερίτιδα. Οι ερυθρόλευκες δεν πήραν τη νίκη στην έδρα του Μοσχάτου. Ωστόσο δοκίμασαν αρκετά συστήματα και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για τη συνέχεια. Πλέον, συνεχίζουν την προετοιμασία τους για τη νέα αγωνιστική χρονιά, με νέο φιλικό. Αυτή τη φορά σε ματς στα Ιωάννινα, με αντίπαλο τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης (17/9).

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Το ματς

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του ματς, η Βίτολα έδωσε προβάδισμα +2 (5-7) στον Ολυμπιακό. Ο οποίος προηγήθηκε με 9-8, στο 5:35, με κλέψιμο και καλάθι της Μπρουκ στον αιφνιδιασμό. Στο 3:40, η Καρλάφτη ισοφάρισε σε 12-12, με τρίποντο από τη γωνία, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 23-15. Στη δεύτερη περίοδο, η Μπρουκ μείωσε σε 23-19, με δύο διαδοχικά καλάθια (9:40, 9:10), με την Ελευθερία Μοσχάτου να φτάνει στο 28-21. Η Βίτολα μείωσε σε 30-25, με 2/2 βολές (1:05), ενώ στα δύο δευτερόλεπτα, η Νικολοπούλου διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (33-27).

Με τρίποντο της Νικολοπούλου, στο 8:40 της τρίτης περιόδου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πλησίασαν στον πόντο (33-32), με την Βίτολα να μειώνει σε 43-41, στο 3:10. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο πίσω με 51-41. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες έφτασαν στο 67-51, με την Βίτολα να μειώνει σε 68-58 (0:13), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το φιλικό.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 33-27, 51-41, 68-58