Ο Ολυμπιακός, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ με αποκορύφωμα το δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασε από τη Ρωσία με νίκη επί της Ζενίτ (66-75). Εν αναμονή εξελίξεων με τον τραυματισμό του Χάρισον. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Μιχάλη Μαχαίρα...

Οι Πειραιώτες αντιμετώπιζαν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για την φετινή Ευρωλίγκα, τη Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης, του Τσάβι Πασκουάλ. Στόχος των «ερυθρόλευκων» ήταν φυσικά η νίκη, σε μια σημαντική αναμέτρηση, με την Ζενίτ να μην είχε ήττα φέτος (2-0) και τον Θρύλο να είχε 3-3.

Ο Τσάβι Πασκουάλ ξεκίνησε την αναμέτρηση στη Sibur Arena με τους Ρίβερς, Πάνγκος, Χόλινς, Τόμας και Πόιθρες, ενώ ο κόουτς Μπαρτζώκας με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ και Χασάν Μάρτιν, σε μια «πρωτόγνωρη» πεντάδα ως βασικούς.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Ισοπεδωτικό μπάσκετ απ’ την ομάδα του Πειραιά, σοκ με τραυματισμό Χάρισον!

Στα πρώτα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ένα προβάδισμα (6-10), με τους Ρώσους να απαντούν με 2/2 τρίποντα. Ο Έλληνας προπονητής του Θρύλου επέλεξε να ξεκινήσει με μια άκρως αμυντική πεντάδα, η οποία αρχικά τον δικαίωσε σε αυτό, όμως παράλληλα και στην επίθεση απέδωσε αρκετά. Οι γηπεδούχοι, με το εκπληκτικό ποσοστό τους στα τρίποντα ψαλίδισαν τη διαφορά και εν τέλει πέρασε μπροστά με 20-19, με το σκορ αυτό να ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Χόλινς είχε ήδη 4/5 τρίποντα, με την Ελληνική ομάδα να όφειλε να τον περιορίσει. Η ίδια πεντάδα του Ολυμπιακού έμενε στο παρκέ για 9 λεπτά, με τον Έλις να αντικαθιστά τον Μάρτιν μονάχα. Η «παραφωνία» της ομάδας του Μπαρτζώκα ήταν τα 6 λάθη!

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, στα πρώτα δύο λεπτά δεν υπήρχε σκορ, ενώ ο αρχηγός Σπανούλης ισοφάρισε την αναμέτρηση (25-25). Στα 6:30 λεπτά της περιόδου, η Ζενίτ ήταν δίχως πόντο, με τον Ολυμπιακό να έτρεχε ένα σερί 8-0 (25-31). Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν τρομερή, κόβοντας το σουτ από τη Ζενίτ, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 (27-39). Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-41, διορθώνοντας η ομάδα του Πειραιά, κάποιες παραφωνίες της πρώτης περιόδου. Αμυντικά, δέχτηκαν μονάχα 7 πόντους, πετυχαίνοντας 22!

Κατά τη διάρκεια του ματς, ο Άαρον Χάρισον τραυματίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο στη Ρωσία, κατά την αναμέτρηση του Ολυμπιακού επί της Ζενίτ. Ο Αμερικανός άσος έπεσε άτσαλα στο πόδι του, μετά από σύγκρουση στον αέρα με τον Γκουντάιτις. Εσπευσμένα πέρασε ο Λαρεντζάκης στο παρκέ, με το επιτελείο του Ολυμπιακού να… παγώνει! Ο Χάρισον αποχώρησε, με τον ίδιο να έχει προλάβει να αγωνιστεί μόλις 3:41, έχοντας 0/1 τρίποντο και 1 φάουλ σε αυτό το διάστημα.

Το έκανε… «θρίλερ»!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, σχεδόν στα μισά, η διαφορά έπεσε στους 8 (36-44), με τον Ζαν Σάρλ να κάνει το γκολ-φάουλ και να δίνει ξανά πνοή διψήφιου στον Θρύλο. Άμεσα η διαφορά αυξήθηκε στους 16 πόντους (38-54), με τον Θρύλο να βάζει τους όρους του στην αναμέτρηση! Η περίοδος εν τέλει, ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 43-58 υπέρ του Θρύλου, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να έκανε αυτό που έπρεπε στο παρκέ, για να κρατήσει τη διαφορά και να φύγει με τη νίκη από τη Ρωσία.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζενίτ μείωσε με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να προσπαθεί να αφυπνίσει τους παίκτες του. Ξεκίνησε με το τρίποντο του Μπαρόν, με αποτέλεσμα να κάνει ένα σερί η ομάδα του Πασκουάλ (12-2) και το σκορ να διαμορφώνεται στο 55-60. Όμως, σε εκείνο το σημείο, μίλησε ο αρχηγός, ο οποίος ήταν «παρών», σκοράροντας σε τρίποντο, συνεχίζοντας από… πέρσι τη μαγική του εμφάνιση! Ο Ισπανός τεχνικός είχε γυρίσει την άμυνά του σε ζώνη, κάτι που δημιουργούσε ζήτημα στο παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Μπαρτζώκα, με 4:30 να απέμεναν στην «κλεψύδρα», έκανε το 15ο λάθος του στην αναμέτρηση και μια «μαχαιριά» του Ζούμπκοφ, η διαφορά έπεσε στο τρίποντο (60-63). Ο Σάσα Βεζένκοφ πήρε κι εκείνος το όπλο του, δίνοντας αέρα 6 πόντων στην ομάδα μας.

Ο Θρύλος έκανε ένα 7-0 σερί, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 10, και φέρνοντας την κανονικότητα στο ματς. Ο Μπαρόν εκτέλεσε ξανά τον Ολυμπιακό, μειώνοντας (63-70) το σκορ και κρατώντας μόνος του την Ζενίτ στο παιχνίδι. Η Ζενίτ στο τελευταίο λεπτό αστόχησε σε τρίποντο, το ριμπάουντ πήρε ο αρχηγός και με δικές του βολές «τελείωσε» το ματς!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 10/25 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 7/10 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/36 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 14/17 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη