Ο 58χρονος κορυφαίος Έλληνας και Ευρωπαίος προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, έκανε δηλώσεις μετά το ματς με τη Παρτιζάν.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε σήμερα (28/03, 21:30, Novasports Prime) τη σερβική Παρτιζάν σε μια πάρα πολύ δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση στη κατάμεστη “Σταρκ Αρένα” για τη 32η και πολύ σημαντική αγωνιστική της Ευρωλίγκας καθώς το συγκεκριμένο παιχνίδι έκρινε εν πολλοίς το αν οι Πειραιώτες θα θέσουν ακόμη πιο γερές βάσεις για την απευθείας είσοδο (τη δίνει μια από τις πρώτες έξι θέσεις της κατάταξης) στα πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής μπασκετικής διασυλλογικής διοργάνωσης και την αποφυγή των πλέι ιν που θα ξεκινήσουν να εφαρμόζονται από τη φετινή σεζόν, όσο και το κατά πόσο θα συνεχίσουν να διεκδικούν με μεγάλες αξιώσεις τη κατάκτηση μιας θέσης στη κορυφαία τετράδα της βαθμολογίας που προσφέρει αυτόματα το πλεονέκτημα έδρας στα προημιτελικά, για το οποίο παλεύουν «με νύχια και με δόντια» άπαντες. Δηλώσεις από τη πλευρά των Πειραιωτών παραχώρησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ακολουθούν αναλυτικά όσα είπε ο 58χρονος κορυφαίος Έλληνας και Ευρωπαίος τεχνικός των ερυθρόλευκων έπειτα από το παιχνίδι στο στάδιο του Βελιγραδίου που δίχως αμφιβολία κέντρισε όλα τα βλέμματα, καθήλωσε όσους το παρακολούθησαν και δημιούργησε τρομερές συγκινήσεις: «Ήταν μία πολύ κρίσιμη νίκη εδώ απόψε για τη θέση μας στα playoffs και την τελική κατάταξη. Θέλω να δώσω πολλά εύσημα στους παίκτες μας που έπαιξαν σε αυτή τη δύσκολη ατμόσφαιρα. Η άμυνά μας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα συμπαγής, όπως καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου θα πω.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Παίξαμε πραγματικά πολύ καλή άμυνα πάνω στον Κέβιν Πάντερ. Κυριαρχήσαμε στην άμυνα και γι’ αυτό κερδίσαμε. Δεν ήταν μόνο οι δύο οργανωτές μας που έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στους δύο οργανωτές τους, αλλά όλη η ομάδα έπαιξε πραγματικά πολύ καλή άμυνα απόψε.

Πρώτα από όλα επιτρέψτε μου να πω ότι η ατμόσφαιρα ήταν εκπληκτική. Πέρσι είχα covid και δεν ήμουν εδώ σε αυτό το παιχνίδι, οπότε τώρα είχα την ευκαιρία να καταλάβω πόση ώθηση δίνουν οι οπαδοί στην Παρτίζαν. Για αυτό νομίζω ότι ήμασταν νευρικοί στις τρεις πρώτες περιόδους, χάσαμε ελεύθερα σουτ, χάσαμε ευκαιρίες με αντίπαλο λιγότερο και κυνηγούσαμε στο σκορ για παραπάνω από 30 λεπτά.

Στην τέταρτη περίοδο κυριαρχήσαμε και τρέξαμε ένα κομβικό 28-10 επιμέρους σκορ, ξεκινώντας από την καταπληκτική άμυνα, που έπαιξαν τρεις παίκτες, ο Παπανικολάου, ο Γουόκαπ και ο Γουίλιαμς-Γκος απέναντι στους επικίνδυνους σκόρερ της Παρτίζαν. Φυσικά ήταν ομαδική προσπάθεια. Πρέπει να πω ότι αυτή την περίοδο ο Γουόκαπ και ο Γουίλιαμς-Γκος δεν προπονούνταν, λόγω των τραυματισμών που έχουν και θέλοντας να προστατεύσουν τους εαυτούς τους. Οπότε αυτά τα τόσο έντονα 20 λεπτά ήταν καθοριστικά. Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Έχουμε δύο ακόμα ματς για να μπούμε στα playoffs και να πάρουμε την υψηλότερη δυνατή θέση. Καλή επιτυχία στον Ζέλικο και την Παρτίζαν.

Όπως ξέρετε ο Μιλουτίνοβ έκανε μία επέμβαση. Έχει ήδη επιστρέψει στις προπονήσεις τακτικής και πιθανότατα την επόμενη εβδομάδα θα μπει και στις προπονήσεις με επαφή. Νομίζω ότι χρειάζεται 7-10 μέρες για να επιστρέψει σε φόρμα EuroLeague. Πιστεύουμε ότι όσο περνάει ο καιρός θα τον έχουμε στις εγχώριες και τις ευρωπαϊκές μας υποχρεώσεις.

Ο Πετρούσεβ έχει υποστεί οστικό οίδημα. Δεν είναι κάτι σοβαρό, όμως το πρωτόκολο λέει ότι χρειάζεται 20 ημέρες για να επιστρέψει. Έχουν ήδη περάσει σχεδόν 10 μέρες, οπότε χρειάζεται 5-10 μέρες ακόμα.
Θέλαμε να σταματήσουμε το ρυθμό και τη δημιουργία που έχει η Παρτίζαν μέσα από την κυκλοφορία της μπάλας, οπότε παίξαμε άμυνα με αλλαγές στον Πάντερ. Ο Φαλ είναι πολύ καλός στο να μαρκάρει γκαρντ, όμως μετά είχαμε κάποια προβλήματα στα ριμπάουντ κόντρα στον Καμπόκλο και τον Καμίνσκι. Μιλήσαμε για αυτό στο ημίχρονο, γιατί η Παρτίζαν είχε 13 παραπάνω κατοχές στο πρώτο μέρος. Αν δείτε στο δεύτερο μέρος ισοφαρίσαμε αυτό το νούμερο. Κι αυτό ήταν πολύ σημαντικό για μας».