Ο Μπαρτζώκας στη Συνέντευξή Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για την απόφασή του να πάει ως το τέλος με συγκεκριμένους παίκτες, μία επιλογή που δεν αποδείχτηκε και τόσο ορθή.

Ο προπονητής μας, Γιώργος Μπαρτζώκας μίλησε μετά το πέρας της αναμέτρησης και την ήττα του Ολυμπιακού από την Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ όπως είπε ήταν καθαρά δικιά του απόφαση να πάει με αυτούς που πήγε ως το τέλος.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

Δημοσίευμα «Βόμβα» για τον Θρύλο: «Έκλεισε τον Κίναν Έβανς ο Ολυμπιακός…»

«Δύο μέρες μετά το παιχνίδι με τη Βαλένθια παίξαμε πολύ καλύτερα και καταφέραμε να χειριστούμε το παιχνίδι όπως θέλαμε να το κάνουμε.

Δυστυχώς στις δύο φορές που είχαμε προβάδισμα 7-8 πόντων και είχαμε τη μπάλα δεν πήραμε την καλύτερη απόφαση και η Ρεάλ επέστρεψε με σπουδαία σουτ. Αν θυμάμαι καλά ό,τι σούταραν στην τέταρτη περίοδο και την παράταση το έβαλαν, ένα σημαντικό σουτ του Τόμπκινς και του Γιουλ και φυσικά έβαλαν όλες τις σημαντικές βολές.

Είχαμε την ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι, παίξαμε εξαιρετική άμυνα στο τέλος. Βρήκαμε ένα ελεύθερο σουτ με τον Σλούκα από τη γωνία. Αυτή ήταν η ευκαιρία μας.

Αλλά στην παράταση όταν επιστρέψαμε και ήμασταν ανταγωνιστικοί δύο αποφάσεις και ένα λάθος έκριναν το παιχνίδι. Το επόμενο παιχνίδι είναι κόντρα στην Φενέρμπαχτσε την Τετάρτη. Πρέπει να προετοιμαστούμε και ελπίζουμε να έχουμε τον Πρίντεζη. Συγχαρητήρια στη Ρεάλ.

Είμαι στεναχωρημένος για τον πρώην παίκτη μου, τον Άντονι Ράντολφ. Του εύχομαι ό,τι καλύτερο και να επιστρέψει καλά και πιο δυνατός».

Για το ποσοστό της Ρεάλ στα τρίποντα: «Δεν ήταν η τελευταία επίθεση. Ήμασταν καλοί στην άμυνα. Η Ρεάλ προκαλούσε αλλαγή στην άμυνα. Είναι ένα δύσκολο κομμάτι. Ο Γιουλ έχει την ικανότητα να σουτάρει. Οι αποφάσεις κρίνονται με βάση το αποτέλεσμα. Οπότε κρίνεται λάθος αυτή η απόφαση».

Για την παράταση: «Εγώ δεν πιστεύω πως ένας παίκτης θα μπει κρύος από τον πάγκο κα θα βάλει τη μπάλα μέσα. Εγώ πήγα με αυτούς που κατά τη γνώμη μου πήγαν καλά. Η μόνη αλλαγή ήταν ο Μάρτιν αντί του Έλις στην παράταση. Βασίστηκα στους περιφερειακούς. Ο ΜακΚίσικ ήταν επιθετικός, ο Παπανικολάου πολύ καλός και ο Βεζένκοφ είναι σουτέρ.

Πάντα υπάρχει το “αν”. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει παίκτης από τον πάγκο να μπει και να βάλει νικητήριο σουτ, γι αυτό δεν το έκανα. Βασίστηκα στο ρυθμό των παικτών και στο feeling που είχα εγώ που ήταν παίκτες παθιασμένοι και έτοιμοι για νίκη».

Για τον Σπανούλη: «Ήταν απόφαση δική μου να πάω με αυτούς που πήγαν ως το τέλος».

Για την τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας«Αν νομίζουμε ότι μπορούμε να ελέγξουμε τα πράγματα εμείς κάνουμε λάθος. Είναι αποφάσεις των παικτών. Δεν έχω παράπονο από εκείνη τη φάση. Θα μπορούσε να είχε μπει το σουτ και να είχαμε κερδίσει. Έτσι είναι το μπάσκετ».