Ο Ολυμπιακός έκανε μια τεράστια «μάχη», δείχνοντας πως έχει τρομερές δυνατότητες και θα πουλήσει ακριβά το «τομάρι» του. Δεν κατάφερε να κερδίσει την Μπαρτσελόνα στην παράταση (καν. διαρ. 67-67) με σκορ 79-78, βάζοντας δύσκολα στους «μπλαουγκράνα», σε μία απ' τις πιο δύσκολες έδρες της Ευρωλίγκα. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής για την φετινή Ευρωλίγκα. Ο Θρύλος ήταν στο 2-0 πριν την αναμέτρηση, έχοντας ισάριθμες νίκες στην «αιώνια» εχθρό του αποψινού αντιπάλου, Ρεάλ και της Μπασκόνια στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Όπως επίσης και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίσιους βρισκόταν με δύο νίκες, επί της Άλμπα και επί της Μπάγερν.

Για τους γηπεδούχους του Σαρούνας Γιασικεβισιους πέρασαν στο παρκέ ως βασική πεντάδα οι Χίγκινς, Καλάθης, Χέιζ-Ντέιβις, Μίροτιτς και Ντέιβις, ενώ για τον Ολυμπιακό του Γιώργου Μπαρτζώκα οι Ντόρσεϊ, Ουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ.

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Υπερηχητικός Θρύλος, κράτησε χαμηλά την Μπαρτσελόνα!

Στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στην επίθεση, καθώς στα 3’ το σκορ ήταν 4-2 υπέρ του Θρύλου. Στο πρώτο πεντάλεπτο, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, καθώς το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα. Μάλιστα, με 3’ να απομένουν από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα +7 (13-6), με τον Γιασικεβίσιους να καλεί εσπευσμένο τάιμ άουτ, έχοντας αρκετά να πει στους παίκτες του. Οι Πειραιώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 10-17, σε μια τρομερή προσπάθεια του Θρύλου, στην έδρα της Μπάρτσα, κρατώντας σε χαμηλές πτήσεις τους γηπεδούχους.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Σε καμία περίπτωση δεν ήταν χειρότεροι στο παρκέ από την Μπαρτσελόνα. Όμως, έκαναν και λάθη, μην μπορώντας να σκοράρουν, με τους γηπεδούχους να μειώνουν (χάρη στον Μπράντον Ντέιβις) στο καλάθι (18-20). Έως τα μισά της περιόδου, η ομάδα του Γιασικεβίσιους έκανε ένα 8-3 σερί. Αναμφίβολα, οι δύο ομάδες σούταραν άσχημα.

Τηρουμένων των αναλογιών και του βαθμού δυσκολίας, στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας διατήρησε τη διαφορά που είχε αποκτήσει στο πρώτο (21-27). Η Μπάρτσα στο 17ο λεπτό του ματς είχε το σοκαριστικό 0/11 τρίποντα και συνεχίζονταν. Εν τέλει, το α’ μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-32. Στο πρώτο μισό, η ομάδα είχε αυτό που ήθελε, το προβάδισμα, είχε ρίξει τους γηπεδούχους, όμως υπήρχε πολλή νευρικότητα, με συνέπεια να χάνεται η ευκαιρία να διευρυνθεί κι άλλο η διαφορά.

Ανέβηκε η Μπαρτσελόνα, αλλά δεν μάσησε ο Θρύλος!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυναμικά, περνώντας μπροστά με 37-34. Εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, με την ομάδα του «Σάρας» να είναι πιο επιθετική. Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα στην αναμέτρηση, έως το τελευταίο λεπτό, που ο Ολυμπιακός μείωσε, χάρη σε γκολ φάουλ του Σλούκα (49-44). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο +8 (55-47) αν και ο Θρυλος είχε μειώσει στο καλάθι (49-47).

Στην τέταρτη περίοδο, η Μπαρτσελόνα ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 9 πόντους με τρίποντο του Οριόλα (58-49), με τον Λαρεντζάκη να απαντά με «τρελό» τρίποντο. Όμως, το μομέντουμ το είχαν αναμφίβολα οι γηπεδούχοι. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες μείωσαν στους 4 (58-54), με τους «μπλαουγκράνα» να καλούν τάιμ άουτ. Γενικά ήταν ένα ματς, αρκετά αμφίρροπο, που όμως αδικούσε έως εκείνο το σημείο τον Ολυμπιακό, βάσει της εικόνας του στο πρώτο μέρος. Κατάφερε στα τελευταία λεπτά να μπει στο ματς, και να βάλει δύσκολα στον αντίπαλο.

Οι βολές του Χασαν Μάρτιν στο 5’:19” έφεραν το ματς στο καλάθι (58-56). Το παιχνίδι θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Ένα μεγάλο τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη έφερε το ματς στα ίσια (61-61), δίνοντας την ώθηση για επαναφορά! Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, οι δύο ομάδες πήγαιναν πραγματικά καλάθι καλάθι. Οι διαιτητές σφύριξαν ένα αμφισβητούμενο φάουλ στον Βεζένκοφ, δίνοντας την ευκαιρία στον Μίροτιτς να ευστοχήσει σε δύο βολές, όμως ο Σλούκας ισοφάρισε ξανά (65-65).

Ο Βεζένκοφ έκανε το 65-67 στην αναμέτρηση, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, κι ελέγχοντας εντελώς το ρυθμό. Στη συνέχεια, ο Λαρεντζάκης αστόχησε, κάνοντας και φάουλ στον Κούριτς (ο Χασάν Μάρτιν), δίνοντας την ευκαιρία για εύκολους πόντους. Ο Ολυμπιακός στην επίθεση που είχε αστόχησε, με τον Καλάθη να παίρνει το ριμπάουντ και να έχει την κατοχή της Μπάρτσα. Το τελικό σκορ ήταν το 67-67, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.

Θρίλερ και… χάθηκε στο τελευταίο σουτ!

Στην παράταση, ο Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε πνοή στον Θρύλο κάνοντας το σκορ 67-69. Βέβαια, με 2/2 βολές ο Κούριτς ισοφάρισε ξανά. Όπως βολές σούταρε και ο Σάσα Βεζένκοφ, με 1 στις 2 (69-70). Στη συνέχεια, ο Έλληνας ομογενής γκαρντ, Νικ Καλάθης πήγε κι εκείνος στις βολές κάνοντας το σκορ 71-70 και έδωσε στην κρίσιμη ώρα ελαφριά διαφορά των γηπεδούχων. Ο Μίροτιτς έδωσε αέρα στην ομάδα του με +5 (75-70) με τον Λαρεντζάκη να αποχωρεί λόγω των 5 φάουλ.

Ο ΜακΚίσικ πέτυχε ένα καλάθι, με τον Σλούκα να κάνει το coast to coast, κερδίζοντας το φάουλ και πηγαίνοντας στις βολές (75-74). Οι Πειραιώτες έδιναν τρομερή μάχη για το «διπλό», με τον Ντόρσεϊ να κερδίζει το φάουλ του Καλάθη, ο οποίος είχε 13 ριμπάουντ. Προηγουμένως, είχαν αστοχήσει σε δύο φάσεις οι γηπεδούχοι.

Ο Θρύλος, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα είχε την πρωτοπορία στο σκορ. Τελικώς, η Μπάρτσα την ώρα που η μπάλα ήταν διεκδικήσιμη, ο Οριόλα πήγε στις βολές, χάρη σε φάουλ του Φαλ. Ο παίκτης των γηπεδούχων έκανε το 79-78. Με την τελευταία επίθεση να δίνει τη νίκη στην ομάδα του Γιασικεβίσιους.

Ο Σλούκας έχασε το τελευταίο σουτ του ματς, με την Μπάρτσα να κερδίζει με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67 καν. διάρκεια, 79-78.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/10 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ 2, Οριόλα 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 7 (1/4 τρίποντα), Χίγκινς 11 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, Κούριτς 9 (1), Μίροτιτς 22 (5/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 12 (0/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 6 (0/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φαλ 11 (4/6 δίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2 (0/3 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 5 (2/2 δίποντα, 1/1 βολή), ΜακΚίσικ 10 (4/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 20/42 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 24/26 βολές, 42 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 12 επιθετικά), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/43 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 22/26 βολές, 41 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη