Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Ουόκαπ και Πετρούσεφ πέρασε με 76-72 από το Μόναχο κόντρα στην Μπάγερν και έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την είσοδο του στην πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκα. Επόμενος αντίπαλος η Βαλένθια στις 8/2.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας σε ένα πολύ σκληρό ματς στο Μόναχο και έχοντας μία κακή διαιτησία, κατάφεραν να λυγίσουν την Μπάγερν με 76-72 μην κάνοντας κανένα λάθος στο δεύτερο μέρος και δείχνοντας χαρακτήρα για τη δεύτερη σερί νίκη τους στην Ευρωλίγκα στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Τόμας Ουόκαπ με 16 πόντους, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη, ο Πετρούσεφ με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και ο Μπραζντέικις με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Γιοκουμπάιτις: «Τρελή ομάδα ο Ολυμπιακός»

Επίσης ο Λαρεντζάκης είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και τις βολές της νίκης, ενώ ο Ουίλιαμς-Γκος 8 πόντους, 2 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 0 λάθη.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει ρεκόρ 14-11 μετρώντας δύο συνεχόμενες νίκες και πάτησε ξανά στην πρώτη εξάδα, ενώ απέχει μία νίκη από τις θέσεις «3-5».

Επόμενος αντίπαλος είναι η Βαλένθια στην Ισπανία στις 8 Φεβρουαρίου σε ένα ακόμα παιχνίδι με μεγάλο πρέπει για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Πλήρωσε τα λάθη του στο τέλος του πρώτου μέρους

Στο ξεκίνημα ο Ιμπάκα δημιούργησε θέματα στον Ολυμπιακό με 5 πόντους, όμως το σκορ στο 5ο λεπτό ήταν ισόπαλο με 7-7.

Ο Μπραζντέικις ήταν εξαιρετικός με 3 καλάθια και φάουλ και συνολικά 9 πόντους και 5 ριμπάουντ και έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες με 13-9 στο 7′, ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με 18-14 χάρη στο πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο (1/4) δια χειρός Πίτερς (5π), παρότι ο Κάνααν είχε 2 φάουλ και ο Φρανσίσκο έφερε προβλήματα με 5 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί ο Ουίλιαμς-Γκος να έδινε λύσεις στην επίθεση (6π) του Ολυμπιακού, όμως ο Χάρις κέρδισε όλες τις μάχες στη ρακέτα με Σίκμα και Παπανικολάου και έβαλε με 9 προσωπικούς πόντους μπροστά την Μπάγερν με 27-26 στο 15ο λεπτό.

Ο Πετρούσεφ βελτίωσε την άμυνα στο ζωγραφιστό, ο Λαρεντζάκης (3π) και ο Μήτρου-Λονγκ πίεσαν εξαιρετικά την μπάλα και ο Παπανικολάου με 5 πόντους (2/3 σουτ, 1 ασίστ) έφεραν μικρό σερί 5-0 και τον Ολυμπιακό μπροστά με 31-27 (στο 18′).

Όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με βαυαρικό επιμέρους 11-4 και προβάδισμα της Μπάγερν με 38-35, μετά από buzzer beater τρίποντο του Βάιλερ-Μπαμπ, αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν συνεχόμενα λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ και τέλειωσαν το πρώτο ημίχρονο με 14/33 σουτ (11/23 δίποντα), 6 ασίστ κι 5 λάθη!

Πήγε στο +9 με Ουόκαπ και Πετρούσεφ, έγινε ντέρμπι στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος επιθετικά με κακές επιλογές, ενώ στην άλλη πλευρά ο Ιμπάκα κυριαρχούσε και με 6 προσωπικούς πόντους (13) έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Μπάγερν με +7 (44-37) στο 24ο λεπτό.

Οι Πειραιώτες μείωσαν πρόσκαιρα σε 46-43 στο 27ο λεπτό, αν και άρχισαν να έχουν πρόβλημα στο αμυντικό ριμπάουντ, ενώ με 5 σερί πόντους του Ουόκαπ (10π, 4ασ) πέρασαν και μπροστά με 48-47 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 54-51 μετά από ένα «τρελό» καλάθι του Πετρούσεφ (6π, 3ριμπ, 1μπλοκ) μετά από μία πάσα-σουτ του κομβικού Ουόκαπ (12π,6ασ)!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο Ουόκαπ (16π) και Πετρούσεφ οργίαζαν και με σερί 6-0 έδωσαν «αέρα» με +9 (60-51) στον Ολυμπιακό στο 32ο λεπτό.

Ο Ιμπάκα (16π) κρατούσε μόνος του όρθια την Μπάγερν και με νέο προσωπικό σερί μείωσε γρήγορα σε 60-56 (στο 33′), ενώ ο Φρανσίκο έκανε 8-0 το γερμανικό σερί και το +9 έγινε +1 (60-59 στο 34′).

Ο Πετρούσεφ με ένα ακόμα καλάθι (10π) και οι Λαρεντζάκης – ΜακΚίσικ με 2/2 τρίποντα έφεραν το σκορ στο 68-62 στο 36ο λεπτό, όμως και πάλι η Μπάγερν μείωσε με τον Ιμπάκα σε 70-67 δύο λεπτά πριν το τέλος.

Ο Πετρούσεφ με 2/2 βολές έκανε το σκορ 72-67, όμως ο Φρανσίσκο μείωσε σε 72-69 στα 57” και ο Ουόκαπ αστόχησε στα 37” σε δίποντο.

Ο Ομπστ αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης, ο Πετρούσεφ στα 10” έκανε το 74-69, όμως ο Φρανσίσκο με τρίποντα στα 5” κράτησε ζωντανή την Μπάγερν για το 74-72.

Ο Λαρεντζάκης στις καθοριστικές βολές στα 3.7” είχε 2/2 για το 76-72 και τέλειωσε το ματς!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76.