Ο Ολυμπιακός πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις στο Πριγκιπάτο, αλλά λύγισε στο τελευταίο δίλεπτο από τη Μονακό και ηττήθηκε με 85-77 για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Επόμενη αντίπαλος η Ρεάλ στο ΣΕΦ στις 5 Δεκεμβρίου.

Οι Πειραιώτες παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως στο τέλος χάνοντας κρίσιμα λέι απ και βολές και λόγω του «οίστρου» του Μάικ Τζέιμς ηττήθηκε από τη Μονακό με 85-77.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν με ο Κάνααν με 20 πόντους και 4 ασίστ και ο Πίτερς με 15 πόντους, ενώ ο Φαλ είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Πρόστιμο σε Αταμάν και Γιαννακόπουλο από την Ευρωλίγκα

Πλέον οι Πειραιώτες έχουν ρεκόρ 6-5 και παραμένουν εντός πρώτης εξάδας της κατάταξης, ενώ το σερί των τριών νικών τους ολοκληρώθηκε.

Επόμενη αποστολή για τον Ολυμπιακό είναι η «διαβολοδομάδα» στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα, όπου και θα υποδεχθεί την πρωτοπόρο Ρεάλ (5/12) και την Μπάγερν Μονάχου (8/12).

Σούπερ Κάνααν και ανατροπή από το -9!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και με τον Φαλ πρωταγωνιστή ο Ολυμπιακός ήταν στο 10-10 στο 5ο λεπτό.

Ο Κάνααν με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 15-15 στο 7′ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με γαλλικό επιμέρους 7-2 και προβάδισμα της Μονακό με 22-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες μπήκαν χωρίς καθόλου συγκέντρωση και βρέθηκαν στο -9 (30-21) στο 14ο λεπτό.

Ο Κάνααν με 18 πόντους κρατούσε μόνος του τον Ολυμπιακό, που είχε θέματα και στις δύο πλευρές και μείωσε σε 34-30 (στο 16′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους μπροστά με 39-38 και να επιστρέφουν πλήρως από το -9!

Έγινε ντέρμπι στο τέλος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπορεί να έκανε εύκολα λάθη, όμως το δίδυμο Κάνααν και Πίτερς είχε ρυθμό και διατηρούσε το κόκκινο προβάδισμα στο 47-46 (στο 24′).

Η Μονακό απάντησε με σερί τρίποντα από Οκόμπο και Κορνελί και πέρασε μπροστά με 55-52 (στο 28), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 59-58 για τους Πειραιώτες χάρη στον Πίτερς, που είχε 4/4 τρίποντα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε εκτός τον Κάνααν με τρία φάουλ και τον Μιλουτίνοφ στο παρκέ με 4 φάουλ, όμως ο Σέρβος μαζί με τον πολύ καλό Μπραζντέικις έφεραν το προβάδισμα της ομάδας του σε 65-60 στο 33ο λεπτό.

Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε ένα «νεκρό» διάστημα των Πειραιωτών και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 67-65 5′ λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 68-67!

Ο Ουόκαπ είχε 0/2 βολές και ο Τζέιμς στο 38′ έβαλε τη Μονακό μπροστά με 73-71, αλλά ο Μπραζντέικις ισοφάρισε σε 73-73.

Ο Τζέιμς με ένα μεγάλο τρίποντο και 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα… νίκης στη Μονακό με 77-73 στο 1:15 και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Ο Χολ στα 39′ με κάρφωμα (79-73) τέλειωσε το ματς, το οποίο και έληξε με 85-77 μετά από σερί βολές των γηπεδούχων και ένα αντιαθλητικό που κέρδισαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-39, 58-59, 85-77.