Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Γαλλία για να αντιμετωπίσει τη Μονακό για τη Euroleague και γνώρισε την ήττα με 64-60.

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Γαλλία για τη 18η αγωνιστική της Euroleague, όμως δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη. Η Μονακό επικράτησε με 64-60 και πήρε τη δεύτερη φετινή της νίκη κόντρα στους «ερυθρόλευκους».

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό στο ματς, ήταν ο Άλεκ Πίτερς, ο οποίος πέτυχε 12, ενώ ακολούθησε ο Σλούκας με 10.

Ο Μονέκε αποκάλυψε την πρώτη μεταγραφή του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στη Γαλλία και μόνο τυχαίο δεν ήταν το 20-8 και η διαφορά 12 πόντων. Με πρώτους σκόρερ τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος είχε εφτά πόντους και τον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος είχε επίσης εφτά, είχε ένα εξαιρετικό προβάδισμα. Το μεγάλο «όπλο» των Πειραιωτών, ήταν η άμυνα, κάτι το οποίο έχουμε τονίσει στο παρελθόν ότι είναι το στοιχείο που κάνει τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τις νίκες.

Η Μονακό είχε μπλοκαριστεί στο επιθετικό κομμάτι και μία ομάδα που είναι άψογη στο σκοράρισμα, έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, κάτι το οποίο προφανώς και είχε προβληματίσει τον Ομπράντοβιτς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο, ή για να είμαστε πιο σωστοί, η Μονακό έπαιξε στα φυσιολογικά της στάνταρ. Οι Μονεγάσκοι είχαν βρει πολλές λύσεις στο σκοράρισμα και με τον Μάικ Τζέιμς να πρωταγωνιστεί (14 πόντοι) κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους (31-34). Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο, βρισκόμενος μπροστά στο σκορ, όμως θα πρέπει να είναι πιο προσεκτικός στο δεύτερο ημίχρονο.

Αρκετά λάθη στην επίθεση και τα αμυντικά ριμπάουντ, είναι αυτά που είχαν δώσει την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν σημαντικά στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα πράγματα δεν ήταν καλύτερα για τον Ολυμπιακό. Η Μονακό είχε καταφέρει να ανατρέψει το σκορ και να προηγείται με 46-42. Ένα μας στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρα πολλά λάθη και ήταν πολύ άστοχοι στην επίθεση. Κάτι το οποίο προφανώς δεν τον βοηθούσε να προηγείται.

Ένα ματς στο οποίο όπως ήταν τα πράγματα, ο Ολυμπιακός το έχανε μόνος του. Όχι ότι η Μονακό δεν είναι καλή ομάδα, αλλά τα πολλά λάθη των νταμπλούχων Ελλάδας, είναι αυτά που δίνανε το δικαίωμα στους Μονεγάσκους να είναι μπροστά στο σκορ.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει η Μονακό στο 09:19, κάνοντας το 48-42 με τον Ντιαλό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει απάντηση με μία βολή του Σλούκα και ένα υπέροχο κάρφωμα του Σακίλ ΜακΚίσικ στο 07:41. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική, όμως οι κακές επιλογές στην επίθεση, ήταν αυτές που του στοίχισαν και με το παραπάνω.

Στο 03:24, η ομάδα είχε καταφέρει να ισοφαρίσει σε 53-53, με τον Κώστα Σλούκα να ευστοχεί σε δύο βολές. Στο 02:18, η Μονακό προηγούταν με 59-53, όμως δύο σερί τρίποντες «βόμβες», μία από τον Πίτερς και μία από τον ΜακΚίσικ, ισοφάρισαν το σκορ σε 59-59.