Ολυμπιακός: Απίστευτα «ερυθρόλευκα» κορίτσια νίκησαν στη Λευκορωσία τη Μινσκ με 0-3.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ (25-19, 25-22, 25-22) της Μινχάνσκα Μινσκ στη Λευκορωσία και εξασφάλισε την πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Oι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς στην φετινή ευρωπαϊκή τους πορεία και μετά την επικράτηση με 3-2 σετ, στο πρώτο ματς με στο Ρέντη, ξεπέρασαν και το εμπόδιο της ομάδας από τη Λευκορωσία.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένος, ελέγχοντας τον αγώνα σε όλη τη διάρκεια του. Πρώτη σκόρερ και MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Βίλμα Σάλας με 23 πόντους ενώ ακολούθησαν η Χίπε με 12, η Μαριάνα Κόστα με 9 και η Μελίνα Εμμανουηλίδου με 8.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιακό, στο γ’ προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, θα είναι η Ζοκ από τη Σερβία (27/10 εκτός έδρας το πρώτο παιχνίδι), με τις «ερυθρόλευκες» να θέλουν να ξεπεράσουν και αυτό το τρίτο «εμπόδιο» για να βρεθούν στους ομίλους.

Προβάδισμα με συγκέντρωση και κυριαρχία!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε απόλυτα συγκεντρωμένος το ματς κα προηγήθηκε από την αρχή μέχρι το τέλος του 1ου σετ. Οι «ερυθρόλευκες» με άσσο της Μελίνας Εμμανουηλίδου πήγαν στο 8-4, με τη Σάλας να ανεβάζει στο +5 τη διαφορά γράφοντας το 14-9.

Η Σάλας οδηγούσε τον  Ολυμπιακό στην επίθεση και πέτυχε στη συνέχεια το 17-11 με τη Χριστοδούλου να αυξάνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα πετυχαίνοντας το 19-12.

Με άσσο της αρχηγού ο Θρύλος πήγε στο 21-15, η Σάλας σημείωσε το 23-17 και η Χίπε έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-17, για να ακολουθήσει το 25-19, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ οι «ερυθρόλευκες».

Ένα… σετ μακριά από την πρόκριση!

Ανάλογη με του πρώτου σετ ήταν η εικόνα μέχρι τα μέσα του δεύτερου. Ο Ολυμπιακός είχε και πάλι το προβάδισμα και τον έλεγχο πηγαίνοντας στο 8-4 με μπλοκ της Χριστοδούλου, στο 9-4 με πλασέ της Χίπε και στο 10-5 με την Σάλας.

Οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 8-10, όμως ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι φτάνοντας στο 13-9 με άσσο της Μαριάνα Κόστα. Ακολούθησε το 17-12, υπέρ των «ερυθρόλευκων» όμως η ομάδα από τη Λευκορωσία αντέδρασε στο σημείο αυτό και κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα 5-0 σερί σε 17-17.

Η Μαριάνα Κόστα επανέφερε δυο φορές τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού στο 18-17 και στο 19-18, πριν πάνε στο +2 οι «ερυθρόλευκες» από λάθος των γηπεδούχων για το 20-18.

Η Κατερίνα Γιώτα πάνω στο φιλέ έδωσε «αέρα» τριών πόντων στο 21-18, για να μειώσει η Μινσκ σε 21-19. Με νέα προσπάθεια της Γιώτα, προήλθε το 22-19 με τη Μινσκ να «απαντάει» με 3-0 σερί και να ισοφαρίζει σε 22-22.

Τη λύση στο σημείο αυτό έδωσε η Βίλμα Σάλας η οποία νίκησε το διπλό μπλοκ και πήρε το πόντο για το 23-22 και με νέο χτύπημα στη μικρή διαγώνιο έφερε στο σετ μπολ το Θρύλο (25-22).

Η Σάσκια Χίπε με ωραία προσπάθεια έγραψε το 25-22 για το 2-0 στα σετ, που έφερνε τις «ερυθρόλευκες» ένα σετ μακριά από την πρόκριση!

Αποστολή… εξετελέσθη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι «ερυθρόλευκες» ήταν ξανά στη θέση του οδηγού και πήγαν στο 3-7 με τη Μελίνα Εμμανουηλίδου, όμως στη συνέχεια δέχθηκαν ένα 5-0 σερί, με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχες για πρώτη φορά.

Η Μαριάνα Κόστα ισοφάρισε (8-8) και η Χίπε επανέφερε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ για το 8-9, ενώ το ίδιο έπραξε και η Γενιτσαρίδη που είχε περάσει στον αγώνα στο 10-9.  Από επίθεση τους Μαρκιεβιτς που πέρασε άουτ οι «ερυθρόλευκες» πήγαν στο 11-9 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 12-11, όταν προσπέρασε η Μινσκ με 13-12.

Οι γηπεδούχες διατήρησαν τα ηνία μέχρι το 15-14, αλλά στη συνέχεια ήταν σειρά του Ολυμπιακού να ανατρέψει την κατάσταση και να ανακτήσει το προβάδισμα στο 16-15, ύστερα από προσπάθεια της Σάλας.

Από επίθεση άουτ της Μάρκιεβιτς διαμορφώθηκε το 17-16, υπέρ των «ερυθρόλευκων» οι οποίες μετά από άσσο της Σάλας πήγαν στο +2, για το 18-16 και διεύρυναν στο 3-0 το σερί τους με επίθεση της Χίπε για το 19-16.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Γερμανίδα διαγώνιος σημείωσε το 20-17 και η Στέλλα Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ με έξυπνο πλασέ έγραψε το 21-18. Η Σάσκια Χίπε έδωσε ξανά τη λύση για το 22-19 και η Σάλας με κερδισμένο μπλοκ άουτ πέτυχε το 23-20.

Ο Θρύλος πήγε στο ματς μπολ με νέα επίθεση της Χίπε στο 24-21 και με επίθεση άουτ της Σμιρνόβα διαμορφώθηκε το 25-22 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ και την εξασφάλιση της πρόκρισης στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League!

Τα  σετ: 3-0 σε 1.17. 19-25 (24’), 22-25 (25’), 22-25 (28’).