Και η Ακαδημία Ξιφασκίας του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού κατέκτησε μετάλλια, ένα Χρυσό και ένα Χαλκινο, σε ατομικά και ομαδικά αντίστοιχα.

Δύο μετάλλια, ένα Χρυσό στα ατομικά και ένα Χάλκινο στα ομαδικά, κατέκτησε η Ακαδημία Ξιφασκίας του Ολυμπιακού στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ και στο οποίο έλαβε μέρος με τις Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου, Δήμητρα Γραμμενοπούλου, Φαναριώτη Ελένη και Χρυσούλα Αμανατίδου.

Για τις Φαναριώτη και Αμανατίδου ήταν η πρώτη παρουσία στην κατηγορία και ο στόχος της αποκόμισης εμπειριών πραγματοποιήθηκε. Οι δυο πιο έμπειρες αθλήτριες, η Κωνσταντακοπούλου και η Γραμμενοπούλου τέθηκαν αντιμέτωπες στη φάση των «16», με τη πρώτη να επικρατεί με 15-10.  Στη συνέχεια και μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση και πορεία με διαδοχικές νίκες απέναντι σε αθλήτριες της ΑΕΚ (Θεοδόση) και του Θησέα Ηρακλείου (Χρονάκη), η Κωνσαντακοπούλου κατάφερε να φτάσει στον τελικό με αντίπαλο την Τριανταφύλλη (Απόλλων Βριλησίων), την οποία νίκησε με 15-12 και κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Μάλιστα, βάσει αυτών των αποτελεσμάτων, η Κωνσταντακοπούλου εξασφάλισε την συμμετοχή της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων που θα διεξαχθεί στη Foggia 22-26/2/2019.

Επίσης, την Κυριακή, ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του εμφάνιση σε ομαδικό αγώνισμα ξιφασκίας στην ιστορία, αφού τα κορίτσια του τμήματος Νεανίδων κατάφεραν στον μικρό τελικό να επιβληθούν των Εκπαιδευτηρίων Κωστέα-Γείτονα και να κατακτήσουν το χάλκινο μετάλλιο, ύστερα από ένα συναρπαστικό αγώνα (45-44).

Μιλώντας για την «ερυθρόλευκη» παρουσία, ο προπονητής του τμήματος, Γιώργος Τσουρούτας, δήλωσε: «Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και ευτυχής με την επιτυχία των κοριτσιών, η σκληρή δουλειά και οι κόποι τους αποκτούν ουσία με την κατάκτηση μεταλλίων και μάλιστα παίρνουν μεγαλύτερη αξία όταν υπάρχει δυνατός ανταγωνισμός, όπως στη συγκεκριμένη κατηγορία. Το 2019, ελπίζω να είναι μια χρονιά γεμάτη υγεία και επιτυχίες για όλα τα τμήματα του Ολυμπιακού μας, όσον αφορά το δικό μας τμήμα της ξιφασκίας, όλοι μαζί δουλεύουμε σαν μια γροθιά για να πετύχουμε τους στόχους μας με σοβαρότητα, προγραμματισμό και σκληρή δουλειά».