Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού επικράτησε στο ντέρμπι 24-23 της Πυλαίας και έκανε καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στην τετράδα του πρωταθλήματος!

Καθοριστικό βήμα για την πρόκρισή τους στην τετράδα του πρωταθλήματος έκαναν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού. Η ομάδα χάντμπολ του Θρύλου επικράτησε με 24-23 της Πυλαίας στους αγώνες που ξεκίνησαν την Πέμπτη (21/3) στη Βέροια.

Από πλευράς Ολυμπιακού πρωταγωνιστές ήταν ο τερματοφύλακας Μάρκο Τερλέτσκι αλλά και οι Μάινας και Λόλας που πέτυχαν επτά και εννιά γκολ, αντίστοιχα.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 14-10. Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Θρύλος ξέφυγε με 17-11, αλλά η Πυλαία μείωσε σε 18-16 και 19-18, με τους Έφηβους του Ολυμπιακού όμως να προηγούνται στη συνέχεια με 24-22.

Τρία δεύτερα πριν το τέλος έγινε φάουλ, ο Κουκμίσης πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού να πανηγυρίζουν για τους δύο βαθμούς!

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 8-5, 10-8, 12-8, 14-10 | 17-11, 18-12, 18-16, 21-19, 23-22, 24-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κιαρτζίδης, Παπαντώνης, Μαραμαθάς 2, Τερλέτσκι, Τραπεζάρης, Λιάπης, Χατζηζαφειρίου, Μάνθος 2, Ζαφειράκης, Καραμπουρνιώτης, Δεληχρήστος, Μάινας 7, Παππάς 1, Τσανίνος 3, Λόλας 9, Σιδηρόπουλος.