Νίκη που μπορεί να την οδηγήσει στην άνοδο στην Premier League πήρε η Νότιγχαμ Φόρεστ.

Νίκη που μπορεί να την οδηγήσει στην άνοδο στην Premier League πήρε η Νότιγχαμ Φόρεστ. Οι «ρεντς» υποδέχθηκαν την Λιντς στο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Championship και επικράτησαν με 2-0.

Έτσι πλέον έχουν 54 βαθμούς και βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας έχοντας μόλις έναν βαθμό διαφορά. Πράγμα που σημαίνει πως είναι σε τροχιά για άνοδο.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν πιο απειλητικοί ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Αμεόμπι με ωραία προσπάθεια έκανε το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος η Λιντς είχε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, αλλά οι «ρεντς» σκόραραν ξανά με τον Γουόκερ στις καθυστερήσεις (90+5’) για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Έτσι ήρθε η νίκη που είναι πολύ σημαντική για την συνέχεια του πρώταθληματος και την μάχη για την άνοδο στην πρεμιέρ λιγκ μετά από αρκετά χρόνια.

Η ενδεκάδα της Νότιγχαμ Φόρεστ: Σάμπα, Κας, Φιγκεϊρέδο, Γουόραλ, Ριμπέιρο, Γουότσον, Σο, Λόλεϊ, Σίλβα (79’ Γέιτς), Αμεόμπι (67’ Ντιακαμπί), Γκράμπαν.