Με ρεκόρ τριπόντων ο Ολυμπιακός συνέτριψε την ΑΕΚ για την Μπάσκετ Λιγκ με 111-71.

Ρεκόρ στην ιστορία του Ολυμπιακού τα οχτώ τρίποντα που πέτυχε ο Κάαναν. Οι ερυθρόλευκοι αντιμετωπίζουν αύριο εκτός έδρας την Μονακό για την Ευρωλίγκα
Τα τρίποντα έπεφταν βροχή χθες βράδυ στο ΣΕΦ.

Ρεκόρ έκανε ο Ολυμπιακός με 21 σε ένα ανεπανάληπτο ρεσιτάλ, που είχε ως αποτέλεσμα τη συντριβή της ΑΕΚ με 111-71. Πιο καυτό από τα ερυθρόλευκα πιστόλια ήταν ο Αϊζάια Κάνααν.

Επικό γλέντι της ΚΑΕ: «Ως εδώ, παρκαδόρε»

Σε 20 λεπτά συμμετοχής ευστόχησε σε οκτώ από τα 11 σουτ που επιχείρησε έξω από τη γραμμή των 6,75, σπάζοντας το ρεκόρ των Τόμιτς και Ντόρσεϊ. Κανείς άλλος παίκτης του Ολυμπιακού δεν έχει πετύχει ποτέ τόσο πολλά τρίποντα σε έναν αγώνα.

Η ΑΕΚ διατήρησε μια επαφή με το σκορ στην πρώτη περίοδο, αλλά μετά παραδόθηκε αμαχητί. Έπαιζε και χωρίς τους Στρέλνιεκς, Κόνιαρη, έχασε και τον Μακ Γκριφ με τραυματισμό στη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός αναχωρεί σήμερα για τη Γαλλία για τον αυριανό πρώτο αγώνα της διαβολοβδομάδας της Ευρωλίγκας με τη Μονακό. Η ΑΕΚ πάει στην Τουρκία για τον δεύτερο αγώνα των play-in του BCL με την Τόφας.