Με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες στο καμπιονάτο, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς...

Με πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Γιουβέντους επέστρεψε στις νίκες στο καμπιονάτο, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς, 8 λιγότερους από την πρωτοπόρο Ίντερ, που έχει όμως ματς παραπάνω. Ο Πορτογάλος με δύο δικές του εντυπωσιακές κεφαλιές στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έβαλε τις βάσεις για τη νίκη επί της Κροτόνε. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μακένι μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Κορντάζ.
Στην Ισπανία η Σεβίλλη ήταν αποφασιστική στην Παμπλόνα και με το 2-0 επί της Οσασούνα προσπέρασε ένα βαθμό την Μπαρτσελόνα στην μάχη της 3ης θέσης. Ο Βραζιλιάνος Ντιέγκο Κάρλος στο 19 με κεφαλιά και ο Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πέτυχαν τα γκολ των Ανδαλουσιάνων, που έφτασαν τους 48 βαθμούς με 10 συνεχόμενες νίκες.

Στην Αγγλία η Κρίσταλ Πάλας πήρε σημαντική ανάσα στη μάχη της παραμονής με διπλό στο Μπράιτον με τον Ματέτα στο 28 να ανοίγει το σκορ με εκπληκτικό τακουνάκι. Ο Φέλτμαν στο 55 έδωσε ελπίδες στους γηπεδούχους με σουτ μέσα από την περιοχή, ισοφαρίζοντας, όμως οι Λονδρέζοι στις καθυστερήσεις με τον Μπεντέκε έκαναν το 1-2 και ξέφυγαν πλέον 10 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στην Πορτογαλία η Πόρτο διατήρησε τις όποιες μαθηματικές ελπίδες έχει για τον τίτλο, νικώντας εκτός έδρας την Μαρίτιμο και μένοντας στο -10 από την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ. Μέσα σε 4 λεπτά ο Ουρίμπε και ο Λέο Αντράντε διαμόρφωσαν το 1-1, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Οι δράκοι με εύστοχο κτύπημα πέναλτυ του Οτάβιο στις καθυστερήσεις, κέρδισαν τελικά 2-1.

πηγή: megatv.com