Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους το νέο έτος οι «ερυθρόλευκες» οι οποίες επικράτησαν του Πρωτέα Βούλας με 52-60.

Με νίκη στο 2019 μπήκε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Θρύλου. Αυτό, διότι νίκησε με 60-52 του Πρωτέα στην Βούλα, για την 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα. Αν εξαιρέσει κανείς το «μέτριο» πρώτο δεκάλεπτο που έκαναν, οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες και πήραν άνετα το 8ο τους ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή Α1.

Ρεπορτάζ Πάρης Τσιλιώτης

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Θρύλου ήταν οι Άννα Σπυριδοπούλου και Τζέσικα Τόμας, οι οποίες σημείωσαν από 12 πόντους, ενώ τις ακολούθησε η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με οκτώ.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη την Κυριακή θα ξεκινήσει την προετοιμασία της για το «κρίσιμο» παιχνίδι με την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία, την ερχόμενη Τετάρτη, για την όγδοη στην Ευρωλίγκα.

Ο αγώνας :

Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Πρωτέα να προηγείται 16-13. Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν για πρώτη φορά στο σκορ με το καλάθι της Παυλοπούλου (16-17), η Σταμάτη πραγματοποίησε το 16-20 και η Σωτηρίου με buzzer-beater το 25-35 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με όπλο την άμυνα, τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη κράτησαν χαμηλά τον Πρωτέα και έφτασαν τη διαφορά στους 18 πόντους (29-47). Με την ομάδα της Βούλας να επιστρέφει, όμως, στο σκορ, κάνοντας το 40-49. Για να πετύχει το τελευταίο καλάθι της περιόδου η Τόμας για το 40-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι κοπέλες του Θρύλου συνέχισαν τον ίδιο καλό ρυθμό. Η Σταμάτη πέτυχε το 44-56 και το 47-58 και η Σταμολάμπρου το 49-60. Με τις Πειραιώτισσες να κρατούν το προβάδισμα ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα : 16-13, 23-33, 40-51, 52-60

Πρωτέας Βούλας : Χατζηβασιλείου 3 (1), Κολλάτου 3, Ντάνου, Αναστασοπούλου 8, Πέρκινς 10, Αλμπάνεζ 20 (1), Ντέλβα 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣΤόμας 12 (2/3 τρ.), Μάζιτς 1, Σταμάτη 7 (1/5 τρ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 12 (4/6 διπ.,1/2 τρ., 3 κλεψ.), Παυλοπούλου 2 (5 ριμπ.), Νικολοπούλου 5 (1/3 τρ.), Σωτηρίου 7 (2/2 διπ., 6 ριμπ., 3 ασ., 2 κλεψ.), Λίτση 2, Τζόνσον 4 (7 ριμπ.), Σταμολάμπρου 8 (1/3 τρ., 5 ριμπ.).