Ο Θρύλος σκόραρε τρεις φορές, μέτρησαν τα δύο γκολ και έφυγε με το «διπλό» από το «Κλ. Βικελίδης» με αντίπαλο τον Άρη. Ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς δεν τα παράτησε, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ και αναποδογύρισε το ματς. Σκόρερ οι Μασούρας και Ελ Αραμπί, ενώ το προβάδισμα του Άρη το έδωσε ο Ντιγκινί. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Η κορυφή ανήκει στον Θρύλο, αφού έφυγε αλώβητος από το «Κλεάνθης Βικελίδης», χάρη στο τελικό 1-2 στην έδρα του Άρη.

Οι «ερυθρόλευκοι», μετά την ήττα στο Βελιγράδι, επέστρεφαν στις εγχώριες υποχρεώσεις, με αντίπαλο τον Άρη Θεσσαλονίκης, στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τη Super League 1. Στόχος, η νίκη και το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να μείνει η ομάδα μας μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Το «Κλεάνθης Βικελίδης» είχε μια ατμόσφαιρα αρκετά ποδοσφαιρική.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για την πλευρά του Πέδρο Μαρτίνς: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Σα, με τον Σεμέδο και τον Αβράαμ να βρίσκονται στο κέντρο της άμυνας, τον Ομάρ και τον Τσιμίκα στα αμυντικά άκρα.

Ο Γκιγιέρμε με τον Μπουχαλάκη στο κέντρο, ο Ποντένσε με τον Μασούρα στα εξτρέμ, ο Βαλμπουενά σε ρόλο οργανωτή και ο Ελ Αραμπί στην επίθεση. Στον πάγκο βρέθηκαν για την ομάδα μας οι: Αλέν, Μεριά, Τοροσίδης, Λοβέρα, Μπενζιά, Σουντανί, Γκερέρο.

Για τον Απόστολο Τερζή και την ομάδα των «κίτρινων» επιλέχθηκε το σύστημα 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Έμαν η τετράδα στην αμυντική γραμμή αποτέλεσαν οι Σούντγκεν, Ρόουζ, Βέλεθ και Κόρχουτ.

Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησε ως δίδυμο ο Ματίγια με τον Σάσα, ενώ ρόλο επιτελικού είχε ο Ντιγκινί. Στα «φτερά» της μεσοεπιθετικής γραμμής έπαιξαν οι Φετφατζίδης και Γκάμα.

Ο Ιντέγε αποτέλεσε τον μοναδικό προωθημένο για την ομάδα του Απόστολου Τερζή. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Τσιλιγγίρης, Δεληζήσης, Σόουζα, Ντουάρτε, Μαρτίνες, Τόνσο, Μαντσίνι.

Πίσω από νωρίς στο σκορ, το γύρισε… «τούμπα» ο Θρύλος, του ακυρώθηκε και τρίτο τέρμα!

Το ξεκίνημα επεφύλασσε έκρηξη του Άρη, με τον Ντιγκινί να δίνει προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, κάνοντας το 1-0, από στημένη φάση. Ο παίκτης των γηπεδούχων, πήρε τη κεφαλιά σε πρώτο χρόνο από την καρδιά της άμυνας.

Στα επόμενα λεπτά, ο Θρύλος δυσκολευόταν να βρει ρυθμό και το ρόλο του έπαιξε και το αρκετά σκληρό παιχνίδι που ο διαιτητής Τζοβάρας επέτρεπε. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών στο ματς, ο Γκιλιέρμε δοκίμασε ένα σουτ από μακριά εκτός περιοχής, με τον τερματοφύλακα του Άρη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Στο 33’ όμως, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να σκοράρει. Έχτιζε την πλευρά του Τσιμίκα, σε όλη τη διάρκεια, με τον Έλληνα μπακ να σεντράρει στον Μασούρα, περνώντας τον Φετφατζίδη, κάνοντας το 1-1 στην αναμέτρηση του «Βικελίδης». Στο 38ο λεπτό, ο Ποντένσε δεν μπορούσε να συνεχίσει την αναμέτρηση, με τον Πέδρο Μαρτίνς να προχωρά εσπευσμένα στην πρώτη του αλλαγή, με τον Σουντανί να περνά στον αγωνιστικό χώρο.

Όμως, ο Ολυμπιακός δεν έμεινε στην ισοφάριση, αφού κατάφερε να γυρίσει ανάποδα το ματς, κάνοντας το 1-2 με τον Ελ Αραμπί, στο 39′, χάρη σε φάουλ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Μαροκινού επιθετικού.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πέτυχε κι τρίτο γκολ με τον Χιλάλ Σουντανί, χάρη στην κόντρα του με την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα του Έμαν, όμως χάρη στη χρήση του VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως χέρι. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Διαχείριση στο προβάδισμά του ο Θρύλος…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Τερζής έβγαλε τον Φετφατζίδη και έβαλε τον Μαντσίνι. Οι γηπεδούχοι, στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έπαιζαν πιο ψηλά, πίεζαν και προσπαθούσαν να βρουν τη φάση που θα δώσει την ισοφάριση.

Στο 55′ ο Τσιμίκας έδειξε να μην μπορεί να συνεχίσει, με τον Βασίλη Τοροσίδη να παίρνει τη θέση του και τον Μαρτίνς να έχει αναγκαστεί για δύο αλλαγές! Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Άρης απείλησε, ενώ λίγο πριν είχε απειλήσει ο Ολυμπιακός με τον Γάλλο σταρ Ματιέ Βαλμπουενά, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν το σουτ του Ντιγκινί, με τον Σα να βγάζει εκτός εστίας. Σίγουρα, το ματς ήταν αρκετά σκληρό, θυμίζοντας ντέρμπι του παρελθόντος, με τον διαιτητή να αφήνει αρκετές φορές ατιμώρητους τους ποδοσφαιριστές κυρίως των γηπεδούχων. Στο 82′ ο Πορτογάλος κόουτς πέρασε τον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, στη θέση του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Όμως, τις αλλαγές του έκλεισε και ο Άρης, το αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Τόνσο να παίρνει τη θέση του Ντιγκινί. Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός πίεζε με επισκέψεις στην εστία του Έμαν. Οι καθυστερήσεις ήταν πέντε λεπτά, με τον Θρύλο αφενός να μην είχε κάτι σημαντικό στο δεύτερο μέρος, αλλά διαχειρίστηκε εξαίσια το ματς και το προβάδισμα που είχε. Αποτέλεσμα το τρίποντο και η κορυφή να είναι δική του, για άλλη μια βδομάδα.