Σημαντική νίκη πριν το ματς με τη Ματαρό.

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, λίγες ημέρες πριν τον επαναληπτικό προημιτελικό με τη Ματαρό στην Ισπανία, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, επικράτησε με 13-7 της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης διεύρυναν την απολύτως νικηφόρα πορεία τους στην Α1 και έδειξαν έτοιμες ενόψει της κρίσιμης αναμέτρησης στη Βαρκελώνη, το Σάββατο (25/2, 13:45) όπου θα παλέψουν για την ανατροπή και την πρόκριση στο Final 4 του Champions League.  Mε όπλο την εξαιρετική άμυνα, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς, δέχθηκε μόλις ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 7-1 και στο δεύτερο μισό, «έχτισε» μεγάλες διαφορές φτάνοντας στο 9-2 και στο 11-3. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με την Βουλιαγμένη αναδείχθηκε η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που σημείωσε 4 γκολ, ενώ ακολούθησαν με 3 η Βάσω Πλευρίτου, η Νικόλ Ελευθεριάδου με την Κίρα Κρίστμας που σημείωσαν αμφότερες από 2.

Με οδηγό την άμυνα, προβάδισμα με 7-1 στο ημίχρονο

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Ο Θρύλος προηγήθηκε στην αναμέτρηση με γκολ της Βάσως Πλευρίτου στα 6:31 ενώ η ίδια με εύστοχο πέναλτι, περίπου δυο λεπτά διαμόρφωσε το 2-0, που ήταν το σκορ του 1ου οκταλέπτου. Στη 2η περίοδο οι πρωταθλήτριες Ευρώπης συνέχισαν να αμύνονται υποδειγματικά και ανέβασαν το δείκτη του σκορ 6-0, με γκολ της Κρίστμας στην παίκτρια παραπάνω, 2:40 πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου. Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς δέχθηκε το πρώτο τέρμα στο 1:15 του οκταλέπτου, με την Ελληνιάδη να σκοράρει για αξιοποιεί για πρώτη φορά τον παίκτη παραπάνω, ύστερα από πέντε ανεπιτυχείς προσπάθειες που είχαν προηγηθεί για την ομάδα της Βουλιαγμένης. Με εύστοχο πέναλτι της Νικόλ Ελευθεριάδου, στα 28’’ ο Θρύλος έφτασε στο 7-1, που μαρτυρούσε την καθολική υπεροχή του, χάρη στην οποία είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Το έλεγξε μέχρι το τέλος!

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο. Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός στην 3ην περίοδο, στη διάρκεια της οποίας το επιμέρους 5-3, διαμόρφωσε το δείκτη του σκορ στο 12-4. Η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη σκόραρε τρία ακόμα γκολ, η Ελευθεριάδου ανέβασε τη διαφορά στο +8 διαμορφώνοντας το 11-3 στο 1:18 και η Κρίστμας στα 54’’ έγραψε το 12-4 με το οποίο ολοκληρώθηκε το οκτάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο ο ρυθμός έπεσε και με το επιμέρους 1-3, διαμορφώθηκε το τελικό 13-7, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πανηγύρισε την 17η νίκη του σε ισάριθμα ματς!

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 5-1, 5-3, 1-3

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 6:31), 2-0 Β. Πλευρίτου (πέναλτι,3:54)

2ο οκτάλεπτο: 3-0 Ξενάκη (κόντρα, 7:00), 4-0 Μυριοκεφαλιτάκη (φουναριστό, 6:15), 5-0 Β. Πλευρίτου (4:51), 6-0 Κρίστμας (π/π., 2:40), 6-1 Ελληνιάδη (π/π., 1:15), 7-1 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 0:28)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Ρίτζ (6:38), 8-2 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π., 3:58), 9-2 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 3:29),9-3 Ελληνιάδη (3:12), 10-3 Μυριοκεφαλιτάκη (πέναλτι, 2:41), 11-3 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 1:18), 11-4 Τανκέεβα (π/π., 1:18), 12-4 Κρίστμας (περιφέρεια, 0:54)

4ο οκτάλεπτο: 12-5 Τανκέεβα (7:35), 13-5 Τζωρτζακάκη (6:56), 13-6 Καϊφα (5:36), 13-7 Μιμίδη (0:12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη 1, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 3, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 4, Σταματοπούλου, Σάντα, Τζωρτζακάκη 1

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα 1, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ριτζ 1, Τανκέεβα 2, Λαγού, Στρατιδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη1, Αγγελίδη, Πάτρα, Μαρκατσέλη, Κρασσά