Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο γκολ του Μπουχαλάκη νίκησαν με σκορ 1-2 τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και πλέον βρίσκονται μόνοι στην κορυφή του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς. Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Άρη για το ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής της Super League στο «Κλεάνθης Βικελίδης», με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το «διπλό» (1-2) με δύο γκολ του Ανδρέα Μπουχαλάκη και να βρίσκονται πλέον μόνοι στην κορυφή του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Ο Πέδρο Μαρτίνς, που παράταξε τον Ολυμπιακό με σχηματισμό 4-3-3, άρχισε τον Σα κάτω από τα δοκάρια. Στην τετράδα της άμυνας επέλεξε τους Χολέμπας, Σεμέδο, Σισέ και Ραφίνια. Στον άξονα παρατάχθηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης και Εμβιλά, ενώ στα άκρα οι Λοβέρα και Φορτούνης. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ελ Αραμπί.

Από την άλλη πλευρά, ο Άκης Μάντζιος επέλεξε τους Σιαμπάνη, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Τζέγκο, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία, Γκάμα και Μάνο σε σύστημα 4-3-3.

Iσορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να ήταν αυτός που απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο ματς. Συγκεκριμένα, στο 10΄, ο Ελ Αραμπί έφυγε στη πλάτη της άμυνας του Άρη από το γέμισμα του Σισέ και επιχείρησε ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, το οποίο μπλόκαρε ο Σιαμπάνης. Έξι λεπτά μετά, ο Φορτούνης από την ωραία πάσα του Ελ Αραμπί, απέφυγε τον Μπεναλουάν, αλλά αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ, με τον Σισέ στο 20′ να πιάνει μία κεφαλιά και τον Σιαμπάνη να μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας του.

Στο 29′, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς βρήκε αυτό που έψαχνε με τον Μπουχαλάκη, ο οποίος άνοιξε το σκορ με προβολή πάνω στη γραμμή από το εξαιρετικό εκτελεσμένο φάουλ του Φορτούνη. Έπειτα, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να κυκλοφορούν άριστα τη μπάλα και να αναχαιτίζουν τις προσπάθειες των παικτών του Άρη που ανέβηκαν λίγο παραπάνω μετά το 0-1. Στο 41′, ο Ματίγια εκτέλεσε ένα φάουλ, η «ερυθρόλευκη» άμυνα έδιωξε, ο Γκαρσία έγινε κάτοχος της μπάλας, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Έτσι, μετά από δύο λεπτά καθυστερήσεων ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 0-2 με τον Μπουχαλάκη στο 47′. Ο Κρητικός αμυντικός μέσος, που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, πήρε ωραία πάσα από τον Φορτούνη, κοντρόλαρε τη μπάλα και πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα. Ένα γκολ στο οποίο δεν μπορούσε με τίποτα να αντιδράσει ο Σιαμπάνης, τον οποίο «κρέμασε» ο «Μπούχα». Στο 56′, ο Σεμέδο έπιασε μία κεφαλιά από το κόρνερ του Φορτούνη, όμως ο γκολκίπερ του Άρη μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο 65′, ο Μασούρας επιχείρησε ένα βεβιασμένο σουτ στη κόντρα και η μπάλα χτύπησε πάνω στον Ρόουζ, με την ευκαιρία για τρίτο γκολ να χαραμίζεται.

Στο 73′, ο Ελ Αραμπί έψαξε το γκολ, αλλά το δυνατό σουτ που δοκίμασε έξω από την περιοχή έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σιαμπάνη. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Άρης κατάφερε να μειώσει με τον Μπερτόγλιο, που συνεργάστηκε άψογα με τον Σίλβα και σκόραρε για το 1-2, τη στιγμή που η «ερυθρόλευκη» άμυνα ολιγώρησε. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» πήραν κι άλλα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δεν πανικοβλήθηκε και δεν επέτρεψε στον Άρη να απειλήσει ξανά. Στα τελευταία λεπτά, δεν σημειώθηκε κάτι το αξιοσημείωτο από άποψης ευκαιριών και έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το πολυπόθητο «διπλό» στη Θεσσαλονίκη με σκορ 1-2.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Σούντγκρεν (84′ Γκανέα), Ρόουζ, Μπεναλουάν, Τζέγκο, Σάσα, Ματίγια, Ματέο Γκαρσία (57′ Σίλβα), Γκάμα, Μάνος (57′ Λόπεθ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Σισέ, Σεμέδο, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90+11′ Πέπε), Καμαρά, Λοβέρα (63′ Μασούρας), Φορτούνης (83′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83′ Κάιπερς).