Ακόμα μία άνετη επικράτηση επί του Πορφύρα στην οποία επικρατήσαμε με 3-0 σετ με το ντεμπούτο της νεαρής Φουμάκη να είναι εκείνο που έκλεψε την παράσταση της αναμέτρησις...

Μετά την άνετη επικράτηση, στον πρώτο αγώνα, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού,  διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στον Πορφύρα, καθώς επικράτησε με 3-0 σετ (25-13, 25-18, 25-22) και στην δεύτερη αναμέτρηση, που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη»,  πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup. Ο Ολυμπιακός, ήταν το απόλυτο φαβορί, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έπαιξε με σοβαρότητα, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του και πανηγύρισε την πρόκριση. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Κφαρ Σαμπά από το Ισραήλ.
Με άνεση το 1-0
Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Σκοτ, Λαμπρούση, Καλανταρίδου, Χριστοδούλου, Χίπε, Ζακχαίου και λίμπερο την Κονόμη. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν γρήγορα με 2-0 για να ακολουθήσουν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός, πίεσε από το σερβίς με την Στέλλα Χριστιοδούλου και με το επιμέρους 5-0, ξέφυγε με 11-6, αναγκάζοντας τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε και με τρεις διαδοχικούς πόντους της Λαμπρούση η διαφορά έφτασε στο συν εννιά (19-10). Η Σκοτ με μπλοκ διαμορφώνει το 23-12, με την ίδια να καρφώνει, για το σετ μπολ (24-13). Στο 23-13 του σετ πέρασε στον αγώνα η Θεοδώρα Φουμάκη, πραγματοποιώντας την πρώτη της ευρωπαϊκή εμφάνιση μετά το ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού που έκανε στο προηγούμενο ματς με τον Ηλυσιακό. Η Φουμάκη πάσαρε και η Χίπε τελείωσε το σετ με 25-13.
2-0 και στους «32» σε 47 λεπτά
Ίδια η εικόνα στο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 5-5. Η Τζίνα Λαμπρούση έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 6-5, για να έρθει στη συνέχεια το συν τρία (9-6). Οι «ερυθρόλευκες» όσο κυλούσε το σετ, διεύρυναν το προβάδισμα τους, με την Χίπε να καρφώνει για το 16-10. Διατηρώντας τον έλεγχο και με σωστές επιλογές στις κρίσιμες φάσεις, οι νταμπλούχες Ελλάδας, έφτασαν στο σετ μπολ με πρώτο χρόνο της Ζακχαίου (24-18), για να ολοκληρωθεί το σετ στο 25-18. Με το 2-0 στον αγώνα ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση στους  «32» του Challenge Cup μέσα σε 47 αγωνιστικά λεπτά.
Νίκη με 3-0
Με την πρόκριση να έχει κριθεί, το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Με το σκορ στο 16-16, η Χίπε κάρφωσε για το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα (17-16), το οποίο διατήρησε ο Ολυμπιακός μέχρι το τέλος. Η Καλανταρίδου κάρφωσε, κέρδισε το μπλοκ άουτ και το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους και ακολούθησε η Τζίνα Λαμπρούση με 11 και 64% ποσοστό στην επίθεση. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν αδιαμφισβήτητη και με το τελικό 3-0 πανηγύρισε, με δυο άνετες νίκες, την πρόκριση στους  «32» του Challenge Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Κφαρ Σαμπά από το Ισραήλ.
Τα σετ: 3-0 σε 1:17, 25-13 (21′), 25-18 (26′), 25-22 (30′)