Ο Ολυμπιακός επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση με 83-111 του Αμαρουσίου και συνέχισε τις υψηλές πτήσεις στην Basket League.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρά την κούραση από την υπέρβαση σε Βελιγράδι και ΣΕΦ, για την διαβολοβδομάδα της Euroleague έδειξε μαχητικό πρόσωπο κόντρα στην ομάδα του Αμαρουσίου.

Μια αναμέτρηση που είχε …οικογενειακό κλίμα πριν το τζάμπολ. Καθώς οι άνθρωποι του Αμαρουσίου βράβευσαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Για την προσφορά του στην ομάδα. Το ίδιο έκαναν και με τον Αντρέα Γκατζούλη, που υπήρξε επί σειρά ετών γυμναστής του συλλόγου.

Το χρονικό μιας συμπεριφοράς που πρέπει να καταδικάσει και να τιμωρήσει η Euroleague!

Ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχε για άλλο ένα παιχνίδι στη διάθεσή του στους Νίκολα Μιλουτίνοβ, Σακίλ ΜακΚίσικ και Νάιτζελ ΓουίλιαμςΓκος. Σε μια αναμέτρηση ειδικών συνθηκών.

Έτσι ξεκίνησαν

Το Μαρούσι ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Μπρίσκο, Χιλ, Νικολαΐδη, Τζούστον και Ραντούλιτσα.

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με Γουόκαπ, Κάναν, Μπραζντέικις, Πίτερς και Φαλ.

Δυναμικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες. Με υψηλό σκορ και γρήγορο μπάσκετ. Στο πρώτο 6λεπτο το Μαρούσι  είχε σημειώσει 1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές. Ο Ολυμπιακός μετρούσε 4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 0/1 βολή, με Πίτερς και Κάναν να μετρούν από 5 πόντους. Οδηγώντας στο σκοράρισμα τον Θρύλο. Το τέλος της περιόδου βρήκε μπροστά τον Ολυμπιακό, με το ισχνό 21-24. Χωρίς να έχει καταφέρει η ομάδα να ξεφύγει από νωρίς.

Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ήξερε πως ο αντίπαλος είναι αδύνατον να κοντραριστεί. Έτσι αγωνίστηκε χωρίς άγχος και πίεση στο ξεκίνημα του ματς

Ο Αϊζάια Κάναν έγινε ο πρώτος διψήφιος παίκτης του αγώνα. Καθώς έφτασε στους 11 πόντους με 1/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα. Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου.  Λίγο αργότερα διψήφιος έγινε και ο Αϊζάια Μπρίσκο. Που έφτασε τους 10 πόντους.

Έχτισε από νωρίς την διαφορά

Στο 5ο λεπτό του 2ου δεκαλέπτου το Μαρούσι κατάφερε να προσπεράσει στο 33-32. Όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με μικρό σερί. Χτίζοντας διαφορά για το 33-40. Την μεγαλύτερη του αγώνα ως εκείνο το σημείο.

Μέσα σε 2 λεπτά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου. Χτίζοντας το σερί του. Παίρνοντας προβάσιμα διψήφιου μεγέθους, μετά από 18’17” παιχνιδιού.

Το ημίχρονο βρήκε τον Θρύλο με ένα άνετο 41-53 υπέρ του. Με τον “καυτό” Κάναν να έχει 4/4 τρίποντα και την κυκλοφορία της μπάλας να επιτρέπει εύκολες προσπάθειες στους Ερυθρόλευκους.

Σταθερός και στο Β’ μέρος

O Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και στο 2ο ημίχρονο. Με τον Κάναν να κάνει ζημιές από την περιφέρεια. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου 20 πόντους με 6/7 τρίποντα.

Στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός είχα ήδη πάρει διαφορά νίκης και περίμενε το τελικό σκορ. Για να “τσιμπήσε” το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Αϊζάια Μπρίσκο δέχθηκε τεχνκκή ποινή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι 9’11” πριν το τέλος, καθώς έφτασε έτσι τα 5 φάουλ. Απόψε προσέφερε στο Μαρούσι 20 πόντους (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/9 βολές), 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ είχε και 5 λάθη σε 27’56” συμμετοχής.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν πήρε το πόδι από το γκάζi. Μάλιστα ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο ματς Πάπας και Τανούλη για τα τελευταία λεπτά. Καθώς το ματς είχε κριθεί.

Το τελικό σκορ με 83-111 σφράγισε την υπεροχή των ερυθρολεύκων.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111