Ο Ολυμπιακός έκανε μια υπερπροσπάθεια στο Τελ Αβίβ, όμως χάρη στα δικά του λάθη, αυτοκτόνησε, έχασε διαφορά 11 πόντων και ηττήθηκε επί της Μακάμπι (90-84), για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Στην κατάμεστη «Menora Mivtachim Arena» δοκιμάστηκε το βράδυ της Τρίτης ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για τη φετινή Euroleague. Αντίπαλος η Ισραηλινή Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία είχε 4 νίκες και 4 ήττες, πριν το τζάμπολ, ενώ ο Θρύλος είχε ένα 6-2, θέλοντας να κάνει επτά τις νίκες του. Μάλιστα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν αήττητη εκτός έδρας, θέλοντας να συνεχίσει το σερί της.

Πριν το τζάμπολ, οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον Ταρίκ Μπλακ, ο οποίος είχε προσφέρει πολλά στην ομάδα, ενώ στο γήπεδο βρέθηκε κι ο πρώην τεχνικός και των δύο ομάδων, Ντέιβιντ Μπλατ.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε στο παρκέ την αναμέτρηση με τους Κάνααν, Γουόκαπ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ, ενώ ο Κάτας επέλεξε τους Μπράουν, Μπόλντγουιν, Χίλιαρντ, Πόιθρες και Σόρκιν.

Φουλ του… τριπόντου!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ένα τρίποντο η κάθε μία, με τον Παπανικολάου να είχε μπει αρκετά ζεστός έχοντας ήδη 7 πόντους (1/1 τριπ, 2/2 διπ.) στα πρώτα 4 λεπτά (5-9). Οι Πειραιώτες βέβαια, θα έπρεπε να περιορίσουν κατά πολύ τη «δουλειά» του Μπόλντγουιν στο παρκέ. Η ομάδα μας έκλεψε μπάλες, παίρνοντας μια διαφορά +7 (8-15). Ο Γουόκαπ έκανε ένα μαγικό ματς στο πρώτο πεντάλεπτο, κάνοντας δύο κλεψίματα και μοιράζοντας 5 ασίστ!

Όσον αφορά όμως τη διαφορά είχε εξαλειφθεί, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο, χάρι σε δύο τρίποντα από Μπόλντγουιν (τρίτο δικό του) και Χόλινς (14-15, 7’). Ο Σλούκας είχε περάσει κι εκείνος στην αναμέτρηση, όντας ζεστός, πετυχαίνοντας τρίποντο, όπως έκανε κι ο Ντιμπαρτολομέο. Άμεσα ισοφάρισε σε 20-20 η ομάδα του Κάτας, με τον Θρύλο να μένει πίσω στο σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-20.

Πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα…

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, πέρασαν μέσα οι Ταρίκ Μπλακ και Άλεκ Πίτερς. Ο δεύτερος ευστόχησε και σε τρίποντο, δίνοντας εκ νέου το προσπέρασμα στην ομάδα του. Έως εκείνο το σημείο, η Μακάμπι ευστοχούσε σε… μαρκαρισμένα όμως τρίποντα, την ίδια ώρα όπου οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, έχοντας την απαραίτητη υπομονή.

Ο Γουόκαπ συνέχιζε την εκπληκτική δημιουργική δουλειά με 7 ασίστ σε 11 λεπτά!  Σε 12 λεπτά αγώνα, ο Πίτερς πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του (26-27), ξεκολλώντας τον Θρύλο με τα μακρινά του σουτ. Το ματς πήγαινε με ιλιγγιώδη ρυθμό στο σκοράρισμα, με τον Λαρεντζάκη να βρίσκει κι εκείνος στόχο πίσω απ’ τα 6,75μ. (28-33). Οι γηπεδούχοι πήραν προσωρινά κεφάλι στο σκορ με 41-40, μετά από 18 λεπτά αγώνα στο Ισραήλ. Εν τέλει, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 45-43 υπέρ του Θρύλου μας.

Πήρε διψήφιες διαφορές, σε μεγάλη βραδιά -ακόμη μια- ο Σάσα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα, έχαναν ευκαιρίες να διευρύνουν τη διαφορά στα πρώτα λεπτά, όμως δεν έχαναν και τη διαφορά που είχαν (46-51). Μάλιστα, με τρίποντο του Παπανικολάου, η διαφορά επιτέλους αυξήθηκε στη μέγιστη τιμή της (46-56), αναγκάζοντας τον Κάτας να καλέσει τάιμ άουτ εσπευσμένα. Μετά από 26’ αγώνα, ο Κάνααν αποβλήθηκε, κάνοντας δεύτερο αντιαθλητικό σε μία περίοδο, έχοντας την ευκαιρία η Μακάμπι να μειώσει στους 6 πόντους.

Άμεση η αντίδραση του Θρύλου, με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει με γκολ-φάουλ τον 17ο πόντο του στο ματς, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ (17π., 10 ριμπ.). Επιπλέον, ο Λαρεντάζκης έδωσε ένα +11 (52-63) στην ομάδα μας. Ο αρχηγός μας, πέτυχε το 3/3 τρίποντό του, διαμοφώνοντας το 56-66, δίνοντας ξανά διψήφια διαφορά, με την ομάδα μας να έχει μια διαφορά ασφαλείας. Όμως, με το ρυθμό της αναμέτρησης εύκολα μειώνονταν, καθώς χρειαζόταν προσοχή. Το τέλος της τρίτης περιόδου ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 63-69, χάρη σε τρίποντο του Κόλσον στην εκπνοή.

Το… έχασε χάρη σε δικά του λάθη!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι θα έδινε τα… ρέστα της για να γυρίσει ανάποδα το ματς. Ευστόχησε σε τρίποντο ο Τζάρελ Μάρτιν (66-69), βάζοντας φωτιά στους φιλάθλους της. Ο Λαρετζάκης είχε ένα εξαιρετικό ματς όμως, κι απόψε, πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ. Ενώ στην επόμενη άμυνα πήρε και το επιθετικό υπέρ του Θρύλου. Συγκλονιστικός για ακόμη μια φορά ο Έλληνας γκαρντ.

Ο Σόρκιν έκανε το 68-71, ενώ οι γηπεδούχοι κέρδισαν και επιθετικό φάουλ. Το ματς ήρθε στον πόντο, μετά από καλάθι του Λορέντζο Μπράουν, όντας κι εκείνος διψήφιος στο σκοράρισμα. Ενώ και ο Τζάρελ Μάρτιν έκανε το 73-71, με τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ.

Ένα 13-2 έτρεχαν οι γηπεδούχοι, έχοντας την τεράστια ορμή της έδρας. Ο Λαρεντζάκης όμως, δεν μάσησε, ευστοχώντας σε τρίποντο και δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα (73-74). Τρίποντη βόμβα όμως έριξε κι ο Μπράουν, για ακόμη μια φορά. Ο Παπανικολάου αστόχησε σε δική του προσπάθεια. Το 80-74 της Μακάμπι ήταν η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της στο ματς, έως εκείνο το σημείο, με τον Ολυμπιακό να είχε το +11, όμως να την είχε απωλέσει. Οι Πειραιώτες έδειξαν νευρικότητα, με άστοχες επιλογές, σε ένα κρίσιμο σημείο (37’).

Τα λιοντάρια μας δεν τα παράτησαν, με τον Λαρεντζάκη να μειώνει στους τρεις, πριν ο Μπράουν πετύχει κι άλλο καλάθι. Ο Βεζένκοφ έχασε ένα δίποντο-ευκαιρία για μείωση κι άλλο του σκορ, χάρη σε τάπα του Σόρκιν, ο οποίος έκανε μια εντυπωσιακή φάση. Ο Λαρεντζάκης ήταν ξανά εκεί, κάνοντας το 84-80 για την ομάδα μας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η κατάσταση ήδη βάραινε την ομάδα μας, βρίσκονταν πίσω με 4 πόντους, έκανε τέσσερα γρήγορα φάουλ στη Μακάμπι, στέλνοντάς τη στη γραμμή των βολών, με την ελπίδα πως θα χάσουν κάποιες.

Εν τέλει, ο Θρύλος μας δεν τα κατάφερε, ενώ μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα τη διψήφια διαφορά που είχε, έφυγε με χαμηλά το κεφάλι από το Ισραήλ, με τη Μακάμπι να επικρατεί.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 16 (2), Μπόλντγουιν 22 (4), Μάρτιν 13 (2), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 11 (1), Χίλιαρντ 2, Χόλινς 8 (2), Πόιθρες 6, Νέμπο 5, Κόλσον 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (9 ασίστ), Κάνααν 4, Λούντζης, Λαρεντζάκης 21 (3/3 διπ., 5/9 τριπ., 1 ας. 1 κλέψ, 14 PIR), Φαλ 2, Σλούκας 15 (3/5 διπ, 2/5 τριπ., 3/3 βολ. 5 ασίστ), Βεζένκοφ 17 (5/11 διπ., 1/5 τριπ. 4/5 βολές, 10 ριμπ.), Παπανικολάου 13 (2/2 διπ., 3/5 τριπ.), Μπολομπόι 1, Πίτερς 5 (1), Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2.