Ισόπαλο το ντέρμπι των "αιωνίων" στο "Καραϊσκάκης" με 1-1. Σκόρερ ο Σισέ στο 90+4 για την ομάδα μας. Έντονα παράπονα των Πειραιωτών για χέρι παιχτών του Παναθηναϊκού. Σκόρερ ο Κάτσε για την ομάδα του Δώνη, σκληρός τραυματισμός για Διούδη. Αναλυτική ανάλυση του αγωνα στο "Γ. Καραϊσκάκης" από τον Μιχάλη Μαχαίρα

Στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League, δέσποζε το ντέρμπι «αιωνίων» μεταξύ Ολυμπιακού και Παναθηναϊκού, στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Πέδρο Μαρτίνς έστησε την ομάδα μας με ένα σύστημα 4-3-2-1, με τον Σα να είναι στα γκολπόστ, και τετράδα άμυνας τους Ομάρ-Κούτρη στα πλάγια, και δίδυμο στόπερ τους Σισέ-Βούκοβιτς, μπροστά η τριάδα μέσων Μπουχαλάκης-Νάτχο-Γκιγιέρμε, και στις πτέρυγες οι Ποντένσε-Φορτούνης. Μόνος στην επίθεση ο Αχμέντ Χασάν.
Από την πλευρά του ο Γιώργος Δώνης, ξεκίνησε τον Διούδη στην εστία του ΠΑΟ. Έπειτα αγωνίστηκαν οι Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα, Κουρμπέλης, Μαυρομάτης, Κάτσε και Κουλιμπαλί.

«Ερυθρόλευκη» υπεροχή, έλειψε το γκολ…

Οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθούσαν να «ζυγίσουν» τους φιλοξενούμενους. Η πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι, προήλθε από τους Πειραιώτες, με ένα σουτ εκτός περιοχής του Μπίμπαρς Νάτχο στο 9’. Στο 19ο λεπτό, απείλησαν εκ νέου οι Πειραιώτες, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Αχμέντ Χασάν, έπειτα από σέντρα του Ποντένσε. Στο 29ο λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία με τον Χασάν, του οποίου το σουτ κατέληξε αρκετά άουτ. Σχεδόν 10’ αργότερα, ο Φορτούνης πέρασε φοβερή μπαλιά στον Ποντένσε, με τον τελευταίο να μπαίνει στη μικρή περιοχή του Διούδη, αλλά να αποκρούει ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ. Η ολοκλήρωση του πρώτου μέρους βρήκε το σκορ στο 0-0, με τον Ολυμπιακό να έχει σαφέστατη υπεροχή, αλλά να του λείπει το γκολ.

Απόλυτη ψυχρολουσία και 0-1, ισοφάριση λυτρωτική από Σισέ, παράπονα από τους “ερυθρόλευκους”

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός και ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, όταν τη θέση του Χασάν πήρε ο Χριστοδουλόπουλος. Στο 49’ του ντέρμπι, ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα γκολ, όμως ακυρώθηκε διότι πιο πριν είχε προέλθει ένα τρομακτικό χτύπημα του Νάτχο, στον Διούδη, με τον τελευταίο να χάνει τις αισθήσεις του, και τελικώς να περνά στη θέση του ο Κότσαρης στον αγώνα. Όμως, στο 61ο λεπτό, ήρθε η απόλυτη ψυχρολουσία για την ομάδα μας, όταν ο Κάτσε έβαλε μπροστά την ομάδα του με 0-1, χάρη σε έναν «δυναμίτη», με τον Σα να προσπαθεί, αλλά να μην καταφέρνει να αποκρούσει. Στο 62’ ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε στη θέση του Μπουχαλάκη, τον Δημήτρη Μάνο. Οι «πράσινοι» είχαν κλειδώσει τους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν είχαν ρυθμό, και ουσιαστικά δεν το πίστευαν. Στο 75ο λεπτό, ο Κούτρης έβγαλε μια σέντρα στην περιοχή, η οποία βρήκε τον Γκιγιέρμε και εκείνος έστειλε την κεφαλιά ελάχιστα άουτ. Οι Πειραιώτες πίεσαν για ένα γκολ ισοφάρισης, και στο 83′ η εκτέλεση φάουλ απεκρούσθη από τον Κότσαρη. Στο αμέσως επόμενο λεπτο, οι “ερυθρόλευκοι” ζήτησαν χέρι σε δύο περιπτώσεις. Οι καθυστερήσεις ήταν 9 λεπτά. Στις καθυστερήσεις όμως, ο Σισέ ισοφάρισε τον αγώνα, στο 90+4. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε για το 2-1, αλλά δεν τα κατάφερε, με τους δύο “μονομάχους” να παίρνουν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς) : Σα, Μπουχαλάκης (Μάνος 62’), Νάτχο (Καμαρά) , Φορτούνης, Γκιγιέρμε, Χασάν (Λάζαρος 46’), Κούτρης, Βούκοβιτς, Ποντένσε, Σισέ

ΠΑΟ (Δώνης) : Διούδης (Κότσαρης 52’), Γιόχανσον, Ίνσουα, Κολοβέτσιος, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομάτης, Κάτσε, Κουλιμπαλί