Την ήττα γνώρισαν οι Νέοι του Ολυμπιακού στο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 2-1 στα πλαίσια του UEFA Youth League

Το πάλεψαν αλλά δεν άντεξαν στο τέλος οι Νέοι του Ολυμπιακού. Την ήττα γνώρισε η Κ19 του Ολυμπιακού στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του UEFA Youth League με σκορ 2-1 από την αντίστοιχη ομάδα του Ερυθρού Αστέρα.

Οι Νέοι του Ολυμπιακού αν και προηγήθηκαν στο σκορ 1-0 με σκόρερ τον Λιάτσο στο 28’, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ερυθρού Αστέρα πήρε το παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 46’ ο Μίτροβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα ενώ ο Πάντοβιτς στο 83’ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Συλαϊδόπουλος: «Να γράψουμε ιστορία – Έχουμε μπροστά μας μία τεράστια πρόκληση»

Η εικόνα των «ερυθρολεύκων» δεν αντικατοπτρίζεται στο τελικό σκορ καθώς με βάση την εμφάνισή τους αξίζαν κάτι καλύτερο. Η ομάδα των Πειραιωτών στάθηκε πολύ καλά ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, που εκτός από το γκολ, είχε και δοκάρι με τον Νεοφυτίδη μόλις στο 8ο λεπτό της συνάντησης. Ωστόσο στην επανάληψη οι ομάδα του Ερυθρού Αστέρα έβγαλε αντίδραση και πήρες στο φινάλε το τρίποντο.

Ερυθρός Αστέρας: Κάτιτς, Μίτροβιτς, Μπλαγκόγεβιτς, Μάτιτς, Λούκιτς, Μίλικιτς, Πάντοβιτς, Νοβάκοβιτς, Μπουρμάζ, Πίπλιτσα, Μπάμπιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ντουμάνης (86’ Συρμής), Γκοτζαμανίδης, Μπέλιτς (67’ Ασλανίδης), Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Νικόλης, Λιάτσος (86’ Σαπουντζής), Κατσαβάκης (67’ Αρσενίδης), Σουρλής, Μπουλάρι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μπάγερν επικράτησε 4-1 της αντίστοιχης ομάδας του Τότεναμ, με την βαθμολογία να διαμορφώνεται ως εξής: