Ο Ολυμπιακός έμεινε εκτός της συνέχειας του Champions League, συνεχίζοντας στο Europa League, μετά την ήττα στα πέναλτι επί της Λουντογκόρετς (2-2 καν. διάρκεια, 4-1 στα πέναλτι). Δείτε αναλυτικά στο ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, μετά το 1-1 του «Γ. Καραϊσκάκης» καλούνταν να διαφυλάξει τον τίτλο του φαβορί και να πάρει μια πρόκριση στη Βουλγαρία, απέναντι στη Λουντογκόρετς. Μια νίκη-πρόκριση στα χρυσοφόρα Play Off του Champions League, απέχοντας μόλις ένα βήμα από τους ομίλους του θεσμού, την ελίτ της Ευρώπης! Για να συμβεί αυτό, χρειαζόταν μια εμφάνιση πρωταθλητή, με σοβαρότητα από τον Θρύλο!

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους και τον Βάλντας Νταμπράουσκας είχαμε έναν σχηματισμό με τρεις στόπερ (5-3-2)και στο κομμάτι παικτών, απλά με μία αλλαγή. Συγκεκριμένα, ο Κάχλινα βρέθηκε στην εστία της ομάδας του, με τους Ικοκό, Πλάστουν, Βέρντον και Νελντιάκοφ να βρίσκονται στην αμυντική γραμμή. Μπροστά τους στα χαφ βρέθηκαν οι Μπάτζι, Σα (παίρνοντας τη θέση του Τεκπετέι) και Γκονσάλβες, ενώ στην επίθεση βρέθηκαν οι Ντεσπόντοφ, Κόουλι και Σωτηρίου. Στον πάγκο κάθισαν οι Παντ, Γκουσμάο, Τερζίεφ, Σαντάνα, Μανού, Τσιμποτά, Ίλιεφ, Ροτάριου, Γιάνκοφ, Βάντερσον.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, οι προσανατολισμοί ήταν επιθετικοί. Επίσης 4-3-3 από τον Πορτογάλο και στην εστία του Θρύλου ο Τζολάκης. Στην αμυντική γραμμή επιλέχθηκαν οι Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους στα χαφ οι Καμαρά, Μπουχαλάκης και Εμβιλά, ενώ στην επίθεση η έκπληξη ήταν με τη συμμετοχή του Βρουσάι, αντί του Βαλμπουενά. Το άλλο φτερό κάλυψε ο Μασούρας, με τον Ελ Αραμπί να βρίσκεται στην κορυφή! Στον πάγκο βρέθηκαν οι Βατσλίκ, Χασαν, Παπασταθόπουλος, Κούντε, Αγκιμπού Καμαρά, Μάρκοβιτς, Λαλά, Βαλμπουενά, Σισέ, Ραντζέλοβιτς, Σουρλής.

Ολυμπιακός | Προβάδισμα για τον Θρύλο με ασίστ Μασούρα, σκόρερ ο Εμβιλά!

Πρώτος κίνδυνος για την ομάδα μας έγινε μόλις στο 8’ της αναμέτρησης, μετά από λανθασμένη κυκλοφορία του Θρύλου, με τους παίκτες των γηπεδούχων να πιέζουν. Όμως, εν τέλει, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε με γκολ. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός προσπάθησε αφενός να γίνει απειλητικός, να κυκλοφορήσει την μπάλα και να παίξει από τα άκρα, προσπαθώντας να πατήσει περιοχή. Λίγο πριν το 20’, η Λουντογκόρετς είχε μια καλή ευκαιρία με τον Κάουλι.

Στο 29ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί δοκίμασε ένα σουτ σχεδόν από το κέντρο της μεγάλης περιοχής, κερδίζοντας το κόρνερ για την ομάδα μας. Ίσως η καλύτερη στιγμή έως εκείνο το σημείο στην αναμέτρηση. Δύο λεπτά αργότερα, στο 31’ ο Εμβιλά έδωσε αέρα στην ομάδα του, κάνοντας το 0-1 στην αναμέτρηση. Μετά από καταπληκτική σέντρα του Μασούρα, ο Γάλλος μέσος βρήκε το σουτ και πλάσαρε τον Κάχλινα στη γωνία.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι, καθώς διαχειριζόταν το ματς και τον ρυθμό, όπως εκείνος ήθελε. Στο 39’ ο Νεντιάλκοφ δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει δίχως κάποιο πρόβλημα.

Στο 42’ ο Μπα ήταν σωτήριος, παίρνοντας την μπουκιά από το στόμα του Ντεσπόντοφ, διώχνοντας σε κόρνερ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο να έχει προβάδισμα με 0-1.

Ψυχρολουσία από τους γηπεδούχους, ισοφάρισε ο Μαροκινός «δολοφόνος»!

Το δεύτερο μέρος από το ξεκίνημά του επεφύλασσε μια δύσκολη στιγμή για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι στο 48’ ισοφάρισαν το ματς, χάρη σε αυτογκόλ του Σεμέδο. Ο Μπατζί έκανε το γέμισμα, ο Πιέρρος Σωτηρίου πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, με τον Πορτογάλο αμυντικό να προσπαθεί να διώξει, όμως άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο 54’ ο Μπουχαλάκης αποχώρησε από την αναμέτρηση, με τον Παπασταθόπουλο να περνά στη θέση του. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεσπόντοφ κέρδισε πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Ανδρούτσου, με τον Πιέρρο Σωτηρίου να κάνει το 2-1 για τη Λουντογκόρετς. Στο 63’ ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί κέρδισε πέναλτι, σε μια φάση που ο Μαροκινός χτύπησε μετά από ένα γέμισμα, χάρη σε «σκαριά» στο κεφάλι από τον Γκονσάλβες. Ο στράικερ του Θρύλου έκανε το 2-2, ευστοχώντας στο πέναλτι, με τον Βαλμπουενά να περνά παράλληλα στον αγώνα, αντί του Βρουσάι.

Μετά την ισοφάριση από την ομάδα μας, η Λουντογκόρετς προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό και να βγει μπροστά, με την προσπάθεια να πετύχει τρίτο γκολ. Οι Μπα και Τζολάκης ήταν κομβικοί, κρατώντας το σκορ σε αυτά τα επίπεδα. Ειδικά ο Έλληνας κίπερ έκανε τρομερές επεμβάσεις, όποτε χρειαζόταν!

Ο Γιώργος Μασούρας δοκίμασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, λίγα λεπτά μετά το 80’, με τον Θρύλο να κερδίζει κόρνερ! Στο 86′ ο Ουσεϊνού Μπα αποβλήθηκε, με τον Ολυμπιακό να μένει με 10 παίκτες. Και το έργο για πρόκριση να δυσκολεύει.

Για τη Λουντογκόρετς πέρασε ο Σαντάνα, αντί του Μπατζί, με τον Θρύλο να βγάζει τον Μασούρα και να βάζει τον Παπέ Αμπού Σισέ για να παίξει ως τρίτος στόπερ. Οι καθυστερήσεις για την κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 6 λεπτά. Με τον Θρύλο να προσπαθούσε να πάρει την πρόκριση. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Με το ξεκίνημα της παράτασης, ο Πιέρ Κούντε πέρασε στην αναμέτρηση αντί του σκόρερ Γιαν Εμβιλά. Κίνηση και για τη Λουντογκόρετς, με τον Σα να περνά εκτός αντί του Ροτάριου. Στο πρώτο μέρος της παράτασης, η Λουντογκόρετς προσπάθησε κυρίως με μακρινά σουτ να απειλήσει και να πετύχει κάποιο τέρμα. Στο δεύτερο μισό της παράτασης, ο Σισίνιο και ο Γιάνκοφ (αντί των Κάουλι και Ικοκό) να περνούν στον αγώνα.

Αλλά κι από πλευράς Ολυμπιακού να περνά για τελευταία κίνηση, ως αλλαγή ο Χασάν, αντί του Ελ Αραμπί. Η έκτη αλλαγή για την παράταση ήταν ο Κένι Λαλά, αντί του Ανδρούτσου.  Ουσιαστικά οι Πειραιώτες διαχειρίζονταν τον χρόνο, ώστε να πάνε στα πέναλτι, εφόσον οι γηπεδούχοι πίεζαν για το γκολ. Ολοκληρώθηκε και η διάρκεια της παράτασης, με τις δύο ομάδες να «έλυναν» τους λογαριασμούς τους στα πέναλτι.

Στο πρώτο πέναλτι ευστόχησε ο Σωτηρίου, ο Βαλμπουενά αστόχησε στο πρώτο πέναλτι του Ολυμπιακού, ο Σαντάνα ευστοχεί για την ομάδα του. Στη συνέχεια, αστόχησε κι ο Χασάν, με τον Βερντόν να ευστοχεί κι εκείνος. Για τον Ολυμπιακό ευστόχησε ο Λαλά. Στο τελευταίο πέναλτι, ο Σισίνιο ευστόχησε, με τον Ολυμπιακό να αποκλείεται από τη συνέχεια του Champions League, συνεχίζοντας στο Europa League.

Διαιτητής: Όρελ Γκρίνφιλεντ

Βοηθοί: Ρόι Χασάν, Ιντάν Γιαρκόνι

4ος: Γκαλ Λέιμποβιτς

Λουντογκόρετς (Νταμπράουσκας): Κάχλινα, Ικοκό, Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιάλκοβ, Μπάντζι, Ζοσουέ Σα, Γκονσάλβες, Ντεσπόντοβ, Σωτηρίου, Κάουλι.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βρουσάι, Ελ Αραμπί, Μασούρας.