Ο Λορέντζο Μιτσέλι έμεινε ικανοποιημένος από την μεγάλη προσπάθεια των παικτριών του και μίλησε για τη ρεβάνς στην Ιταλία.

Ο Ολυμπιακός εν τέλει «έπεσε» στο tie-break από τη Νοβάρα και ηττήθηκε με 2-3 στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πρώτο ματς για τη φάση των «16»του Challenge Cup

Οι «ερυθρόλευκες» κοίταξαν στα μάτια το φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης. Ήταν μια πολύ θετική εμφάνιση παρόλο που δεν συνοδεύτηκε από νίκη.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Οι γηπεδούχες βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όμως οι Ιταλίδες ήταν αυτές που στο τέλος διαχειρίστηκαν την διαφορά που έχτισαν και πήραν τη νίκη. Η ομάδα του Μιτσέλι θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση. Για να συμβεί αυτό στη ρεβάνς στις 6/12 θα χρειαστεί να κερδίσει με τουλάχιστον δύο σετ διαφορά ή με το ίδιο σκορ που ηττήθηκε σήμερα.

Ο νικητής θα αντιμετωπίσει μια από τις ΖΟΚ (Σερβία) ή Βολουντάρι (Ρουμανία) στα προημιτελικά.

Δηλώσεις Λορέντζο Μιτσέλι

«Έπρεπε να ρισκάρουμε αρκετά σε αυτό το παιχνίδι. Στο πέμπτο σετ, δεν λειτούργησε καλά η επίθεση μας, αφού η υποδοχή μας δεν ήταν καλή, κάτι που δεν συνέβη σε όλο το παιχνίδι. Κάποιες λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά, αλλά σίγουρα, δεν παίζουμε μόνο εμείς, παίζει και ο αντίπαλος. Είναι πολύ σημαντικό που παίξαμε αυτό το παιχνίδι, αυτό το ματς υψηλού επιπέδου, για τη συγκέντρωσή μας και νομίζω, το απολαύσαμε, παίζοντας καλό βόλεϊ. Θα δούμε τι μπορούμε να πετύχουμε στο δεύτερο παιχνίδι, το οποίο είναι πολύ δύσκολο. Και σε επίπεδο νοοτροπίας, αλλά και τακτικά, έμεινα ικανοποιημένος, με εξαίρεση το ξεκίνημά μας στο τάι μπρέικ. Θα πάμε στο επόμενο ματς να δώσουμε το μάξιμουμ».