Την μικρότερη ευθύνη για την ήττα του Ολυμπιακού με την Ζαλγκίρις έχει ο Γιώργος Μπαρτζώκας, καθώς έγιναν μερικά λαθάκια που κόστισαν στο τέλος.

Πολλοί προσπαθούν να βρουν τους…υπεύθυνους για την ήττα του Ολυμπιακού από την Ζαλγκίρις, με αρκετούς να μιλάνε για αστοχίες από πλευράς Γιώργου Μπαρτζώκα. Αυτές οι αστοχίες είναι το λιγότερο.

Το γεγονός ότι ο Σακίλ ΜακΚίσικ έχασε ένα σίγουρο λέι-απ που θα έκανε το 72-81 για τους ερυθρόλευκους, έπαιξε τον ρόλο του. Όλα μπαίνουν και όλα χάνονται, όμως η χρονική στιγμή που χάθηκε στιγμάτισε τον Αμερικανό γκαρντ.

Μπαρτσελόνα -Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του Game 1 στη Βαρκελώνη

Επίσης τα λαθάκια του Ζαν-Σαρλ Λιβιό στην άμυνα στο μαρκάρισμα του Τζόφρι Λοβέρν που σκόραρε σε δυο συνεχόμενους αιφνιδιασμούς που ουσιαστικά έδωσαν την νίκη στους Λιθουανούς στοίχισαν στους Πειραιώτες όπως τελικά φάνηκε.

Αν πάμε πάλι στο Μπαρτζώκα, του κοουτσάρισμα του καθοδηγούσε στην νίκη τον Θρύλο μέχρι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Σε αυτό το χρονικό σημείο κρίθηκε το παιχνίδι, στις λεπτομέρειες.