Οι δύο ομάδες θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς του Φαλήρου, καθώς ο Ολυμπιακός έχασε ευκαιρία να καθαρίσει την πρόκριση επί του Λεβαδειακού (3-2). Επιστροφή με... γκολ για Σεμέδο, τέρμα πέτυχε και ο Ρόνι Λόπες! Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Για την 6η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος και το πρώτο ματς, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τον Λεβαδειακό εκτός έδρας. Οι Πειραιώτες άφησαν στην Αθήνα αρκετούς ποδοσφαιριστές που είχαν συνεχόμενα ματς στα πόδια τους, καθώς είδαμε αρκετά ανανεωμένο τον Θρύλο. Ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε την ευκαιρία σε νέα παιδιά που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής στην πρώτη ομάδα, αλλά και τον Ρούμπεν Σεμέδο, ο οποίος μετά από τέσσερις μήνες βρέθηκε ξανά στο βασικό σχήμα.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Γιάννης Ταουσιάνης για τον Λεβαδειακό επέλεξε την εξής ενδεκάδα για την ομάδα του. Ο Σαμάσα βρέθηκε στην εστία των Βοιωτών, ενώ αγωνίστηκαν επίσης και οι Βλάχος, Νίκας, Τσάπρας, Νίλι, Μεχία, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βρακάς, Λινάρδος και Πολέτο.
Στον πάγκο: Στογιάνοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμμοντ, Μουτίνιο, Αλμπάνης, Βήχος, Δούμτσιος, Μυτίδης, Τζημόπουλος.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Για τους φιλοξενούμενους και τον Πέδρο Μαρτίνς, η ενδεκάδα του Ολυμπιακού είχε πολλά νέα πρόσωπα. Στην εστία κάθισε ο Κρίστινσον, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Μάρκοβιτς και Αποστολόπουλο. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Κούντε και Σουρλής, με τους Ονιεκουρού και Βρουσάι στις πτέρυγες, τον Αλγκασίμ Μπα σε έναν ελεύθερο ρόλο, πίσω απ’ τον μοναδικό φορ, Τικίνιο.
Στον πάγκο: Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Λόπες, Ξενιτίδης, Μπαγκαλιάνης, Νίκολιτς, Μαρίνος, Κίτσος, Κωστή.

Αρχική ψυχρολουσία, επιστροφή με γκολ για Σεμέδο!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι την αναμέτρηση. Μόλις στο 3’ του ματς, ο Πολέτο περνώντας όμορφα τον Κούντε, έκανε το σουτ, κερδίζοντας τον Κρίστινσον και κάνοντας το 1-0 στην Βοιωτία. Ο Λεβαδειακός εκμεταλλεύτηκε στα πρώτα λεπτά, τα όποια λάθη έκαναν οι Πειραιώτες. Δύο λεπτά αργότερα, ο Πολέτο πήγε ξανά να βγάλει φάση, ενώ και ένα σουτ του Νίκα απομακρύνθηκε. Στο ίδιο κόρνερ, ο Παναγιώτου έκανε το 2-0 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός έκανε προσπάθεια να αντιδράσει. Μετά από ένα τέταρτο αώνα, ο Τικίνιο πήρε μια κεφαλιά, μετά από σέντρα του Αποστολόπουλου, κερδίζοντας το κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα, ξανά ο Βραζιλιάνος απείλησε την εστία των γηπεδούχων. Ενώ και οι Βρουσάι και Ονιεκούρου είχαν σημαντικές προσπάθειες, όμως στάθηκαν άτυχοι. Στο 26ο λεπτό, ενώ ο Θρύλος έψαχνε το γκολ, το βρήκε με τον Σεμέδο και την κεφαλιά του Πορτογάλου αμυντικού, μετά το φάουλ του Βρουσάι.

Στο 35’ του ματς, ο Τικίνιο έκανε ένα σουτ, στην οποία φάση οι «ερυθρόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι, που όπως φάνηκε απ’ το ριπλέι, υπάρχει καθαρή παράβαση. Όμως, ελέω έλλειψης VAR, η φάση δε δόθηκε ποτέ. Στα επόμενα λεπτά, κι οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, όμως το σκορ δεν άλλαξε, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το 2-1.

Αναπόφευκτο αποτέλεσμα, το γυρίζει στο Φάληρο!

Με τρεις αλλαγές ξεκίνησε το Β’ μέρος η ομάδα του Μαρτίνς, με τον Πορτογάλο να βγάζει τους Κούντε, Αλγκασίμ Μπα και Αποστολόπουλου, βάζοντας τους Μπουχαλάκη, Λόπες και Κίτσο. Η ομάδα μας είχε δύο καλές ευκαιρίες, με το «καλησπέρα». Αρχικά, ένα σουτ του Λόπες, ενώ στη συνέχεια και ο Ονιεκούρου είχε μια καλή ευκαιρία. Για τον Λεβαδειακό, στο 52’ ο Δούμτσιος πέρασε αντί του Λινάρδου.

Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση της μιας ώρας παιχνιδιού, ο Τικίνιο ζήτησε ξανά πέναλτι. Εκεί που ο Ολυμπιακός έψαχνε την ισοφάριση, υπήρχε ακόμη μια ψυχρολουσία, με τον Λεβαδειακό να κάνει το 3-1 στο ματς. Ο Γκανέζος Χάμοντ έκανε τη σέντρα, με την αλλαγή των γηπεδούχων, Δούμτσιο να παίρνει την κεφαλιά μπροστά στον Σεμέδο, τριπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Όμως, στην επόμενη ακριβώς φάση, ο Ρόνι Λόπες μείωσε σε 3-2, χάρη σε δυνατό σουτ εντός περιοχής, μετά από όμορφη ενέργεια και παράλληλη μπαλιά του Ονιεκουρού, με αποδέκτη τον σκόρερ.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μαρτίνς έψαχνε την ισοφάριση, ώστε το έργο των Πειραιωτών ενόψει ρεβάνς να είναι ευκολότερο.  Για την ομάδα μας, πέρασε για το τελευταίο δεκάλεπτο και ο Μαρίνος, αντί του Βρουσάι. Στο 86′ ο Ονιεκούρου έκανε μια ωραία επίσκεψη στην εστία των Βοιωτών, αφήνοντας πίσω τον αντίπαλο παίκτη, με τον Τζημόπουλο όμως (ο οποίος είχε περάσει νωρίτερα ως αλλαγή) να διώχνει σε κόρνερ. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3′, με τον Θρύλο να καλείται να αντιστρέφει το εις βάρος του αποτέλεσμα, ενόψει της ρεβάνς στο Φάληρο.

Διαιτητής: Τσακαλίδης Αλέξανδρος

Βοηθοί: Μωυσιάδης, Τζιουβάρας

4ος: Γκάμαρης Ανδρέας

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Σαμάσσα, Βλάχος, Νίκας, Τσάπρας, Νίλι, Λιάγκας, Παναγιώτου, Βράκας, Λινάρδος, Πολέττο.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Αποστολόπουλος, Σουρλής, Κούντε, Βρουσάι, Ονιεκούρου, Αλγκασίμ Μπα, Τικίνιο.