Ο Ολυμπιακός (2-0) ήταν εκκωφαντικός στο Λαύριο (1-1), παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με σκορ 72-108. Σκόραραν όλοι οι «ερυθρόλευκοι», με την ομάδα του Μπαρτζώκα να κάνει ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο. Πλέον, η ομάδα μας στρέφεται στη «διαβολοβδομάδα» και στις αναμετρήσεις με Μπαρτσελόνα (εκτός) και Ζαλγκιρις (εντός). Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την περσινή έκπληξη του πρωταθλήματος, το Λαύριο, σε εκτός έδρας αναμέτρηση για την Basket League και τη δεύτερη αγωνιστική. Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί της ΑΕΚ στο ΣΕΦ και τον θρίαμβο επί της Ρεάλ, οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν τη νίκη για να συνεχίσουν την αήττητη πορεία τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προέρχεται από τη μεγαλειώδη παρθενική τους νίκη στην Ευρώπη, επί της Ντιζόν για το Basketball Champions League. Για την ομάδα του Μπαρτζώκα ήταν το πρώτο φετινό εκτός έδρας ματς.

Ο Χρήστος Σερέλης ξεκίνησε τους Λιούις, Κάρτερ, Μουράτο, Γκόινς και Κακλαμανάκη, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκινά στη βασική πεντάδα τους Ουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ.

«Έχτισε» τη νίκη – απόδραση!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε να πάρει ένα προβάδισμα 9-4. Πολύ καλό ξεκίνημα στην έναρξη της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό. Στα μισά της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 16-13. Στα τελευταία λεπτά, ο Έλληνας τεχνικός της ομάδας μας, είχε έντονα παράπονα από τους παίκτες του από την άμυνα. Ο Θρύλος είχε ήδη δεχτεί 19 πόντους, με σχεδόν τρία λεπτά να απέμεναν στην κλεψύδρα της πρώτης περιόδου. Μετά από ένα τάιμ άουτ, ο Θρύλος έχτισε ένα +8 (21-29), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 22-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, από τα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε και διψήφιο προβάδισμα (24-34). Όσο περνούσαν τα λεπτά της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκοι» αύξαναν τη διαφορά. Η ομάδα του Μπαρτζώκα δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο του αγώνα, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 49-38.

Ήταν ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΟΣ – Ντόρσεϊ μεγάλος πρωταγωνιστής!

Όπως και στην αναμέτρηση με τη Ρεάλ, έτσι και στο Λαύριο, στην τρίτη περίοδο βγήκε μπροστά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, φτάνοντας σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ολυμπιακός μάλιστα ξέφυγε με +17 (43-60), δείχνοντας πως δύσκολα θα έχανε την αναμέτρηση. Ο Θρύλος έτρεχε ένα 26-8 επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την όποια δυσκολία έφερε το Λαύριο στο πρώτο μέρος. Οι γηπεδούχοι βέβαια, έκαναν το ένα λάθος πίσω απ’ το άλλο, δίνοντας και την ευκαιρία στους Πειραιώτες να ξεφύγουν με 28 (47-85). Εκκωφαντικός ο Ολυμπιακός, πετυχαίνοντας 39 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, κι έχοντας δεχτεί μόλις 13. Το σκορ της περιόδου ήταν το 88-51.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πατούσε το γκάζι, δε σταμάτησε ούτε έριξε ρυθμό. Σκόραραν όλοι οι παίκτες, με τους -έως εκείνο το σημείο- Λούντζη και ΜακΚίσικ να σκοράρουν κι εκείνοι (62-96). Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 40 πόντους (62-102). Το ματς δεν παρουσίαζε ενδιαφέρον ως προς τον νικητή, διότι γνώριζαν ακόμη κι οι Λαυριώτες ποιος θα ήταν. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν στο παρκέ για τον «εγωισμό» και την εικόνα τους, ενώ οι Πειραιώτες ήταν πυρακτωμένοι στην επίθεση. Το τελικό σκορ ήταν το 108-72 με τον υπερηχητικό Θρύλο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα!

Διαιτητές: Φούφης, Κάρδαρης, Πουρσανίδης

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108.

Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Λιούις 17 (2), Κάρτερ 11 (1), Μουράτος 10, Κακλαμανάκης 8, Γκόινς 2, Μπλέρ, Σμιθ 8, Αμίνου 8, Πιλάβιος, Περσίδης 4, Γερομιχαλός 2, Βουλγαρόπουλος 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10, Ντόρσεϊ 22 (4), Φαλ 12, Βεζένκοφ 11 (1), Παπανικολάου 7 (1), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 8 (2), Σλούκας 9 (1), Μάρτιν 3, Πρίντεζης 11 (1), Ζαν Σαρλ 7 (1), ΜακΚίσικ 6 (1).