Καλύτεροι οι «ερυθρόλευκοι» Έφηβοι νίκησαν με 2-0 στην πρεμιέρα της Super League Κ17.

Καλό ξεκίνημα για τους Έφηβους του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Super League Κ17, καθώς στην πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο γήπεδο της Προοδευτικής και νίκησε με 2-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους σε όλο το διάστημα του αγώνα και πήραν τη νίκη που ήθελαν, ενώ θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και άλλα γκολ στο ματς σύμφωνα με τις ευκαιρίες που είχαν.

Κ15: Κατέκτησαν το Elite Neon Cup τα παιδιά του Θρύλου! (pic)

Στο 11′ ο Πνευμονίδης εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, σε φάση στην οποία δόθηκε το φάουλ μετά από πιάσιμο της μπάλας με το χέρι από τον τερματοφύλακα έξω από την περιοχή ο οποίος «τιμωρήθηκε» με την κίτρινη κάρτα. Ο Παναθηναϊκός απείλησε στο 41′ σε τετ α τετ του Τσέλιου όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Τουφάκης έκανε το μακρινό σουτ όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων κατάφερε να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ακόμη καλύτερος και μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε γκολ. Στο 67′ μάλιστα έδωσε το «μήνυμα», όταν ο Πνευμονίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Παναγάκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά στο 72′ έγινε ακριβώς η ίδια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές όμως με άλλη κατάληξη. Κόρνερ από τον Πνευμονίδη, κεφαλιά του Παναγάκου και 1-0 για τους «ερυθρόλευκους»!

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 81′, ο Κωστούλας μετά από ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά έγινε η σέντρα από τα δεξιά αλλά το πλασέ του Γεωργουλάκη πήγε άουτ.

Ο Λιατσικούρας στο 84′ έκανε το σουτ από μακριά με τον τερματοφύλακα να διώχνει, ενώ στο 89′ ο Φίλης σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Ντέλλας κατάφερε να μπλοκάρει. Το 2-0 ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά από συνεργασία δύο παικτών οι οποίοι μπήκαν στο ματς ως αλλαγή, ο Φίλης έδωσε στον Σούφκα και εκείνος με το αριστερό σούταρε για το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Κουράκλης, Κουτσόπουλος, Παυλάκης, Πλειώνης (59′ Σουλανιάκου), Παναγάκος, Αλαφάκης, Τουφάκης (74′ Φίλης), Λιατσικούρας, Κωστούλας (87′ Λίγδας), Δαρβίρας (74′ Κτενάς), Πνευμονίδης (87′ Σούφκα).

Παναθηναϊκός (Απ. Παπαβασιλείου): Ντέλλας, Σκαρλατίδης, Δουβίκας, Μερκούρης, Λιναρδάκης, Πόθας, Ρομάνο, Αποστόλου, Τσέλιος, Σιάκκας, Γεωργουλάκης, ενώ έπαιξαν και οι Μπεβάρδος, Μπρέγκου, Τσατάλης, Κορρές, Μακρυγιάννης.