Οι δηλώσεις του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, μετά το «διπλό» πρόκρισης επί του ΠΑΟ.

Την πρόκριση μέσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε στο τάι μπρέικ του Παναθηναϊκού και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8», βάζοντας πλώρη για την κατάκτηση του 10ου διαδοχικού Κυπέλλου Ελλάδας. Παράλληλα με τη σπουδαία πρόκριση στο νοκ άουτ αγώνα της φάσης των «16» ο Θρύλος μια εβδομάδα μετά τη νίκη στο πρωτάθλημα επί των «πράσινων» διεύρυνε στο 50-0 το εντυπωσιακό και… ανεπανάληπτο ρεκόρ των διαδοχικών νικών σε βάρος του Παναθηναϊκού σε επίπεδο Ερασιτέχνη, με το σερί στο βόλεϊ Γυναικών να φτάνει στο 11-0, από τον Απρίλιο του 2015.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά το ματς τα εξής: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και ιδιαίτερα περίεργο. Δεν έχω συναντήσει ξανά τέτοιο ματς στην καριέρα μου. Παίξαμε πολύ καλά στο 1ο και στο 3ο σετ, αλλά και πολύ άσχημα στο 2ο και το 4ο. Έτσι είναι τα παιχνίδια του Κυπέλλου. Το σημαντικό είναι ότι προκριθήκαμε και θα έχουμε την ευκαιρία να διατηρήσουμε τα σκήπτρα μας στη διοργάνωση.  Τώρα έχουμε μπροστά μας κάποια πιο εύκολα ματς στο πρωτάθλημα, περιμένουμε και την κλήρωση του Κυπέλλου και θα έχουμε την ευκαιρία να προετοιμαστούμε για τους αγώνες στην Ευρώπη. Είναι σημαντικό ότι ξεπεράσαμε μια περίοδο με συνεχείς αγώνες και δυνατά ματς και για τις τρεις διοργανώσεις, χωρίς να έχουμε απώλειες».

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)