Οι δηλώσεις του προπονητή μας, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, μετά την πρόκριση του Θρύλου στις 4 καλύτερες ομάδες του Challenge Cup.

Το ευρωπαϊκό ταξίδι της ομάδας βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, συνεχίζεται για μια ακόμα φορά με επόμενο προορισμό τη φάση των «4» του Challenge CupOι «ερυθρόλευκες» πανηγύρισαν την πρόκριση στην ημιτελική φάση για 3η φορά σε 4 χρόνια ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ουγγρικής Μπεκεσκάμπα . Ο Ολυμπιακός πήρε σε 45 λεπτά τα δυο πρώτα σετ τα οποία χρειαζόταν για να σφραγίσει το εισιτήριο, χάρη στη νίκη με 3-1 σετ στο πρώτο ματς στην Ουγγαρία.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δήλωσε μετά την πρόκριση στο olympiacossfp.gr: «Θα ήθελα να απολογηθώ για την ήττα. Φυσικά και θέλαμε τη νίκη για εμάς όμως είναι πολύ πιο σημαντικό να προστατέψουμε κάποιες αθλήτριες από κάποια μικροπροβλήματα και να δώσουμε ευκαιρίες στις αθλήτριες που έρχονται από τον πάγκο, σε ένα πολύ δυνατό ευρωπαϊκό παιχνίδι. Στο τέλος πετύχουμε όλους στόχους μας για αυτό το παιχνίδι. Στα δυο πρώτα σετ, κάναμε το καλύτερο παιχνίδι μας για τη φετινή σεζόν και αυτό μας δείχνει ότι η ομάδα είναι σε πολύ καλή φόρμα αυτή τη χρονική περίοδο. Στη συνέχεια για τις αθλήτριες του που ήρθαν από τον πάγκο δεν ήταν καθόλου εύκολο αλλά και αυτές έδειξαν χαρακτήρα  και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοσή τους».

Ο «χρυσός» πόντος που έδωσε τη νίκη στον Θρύλο! (vid)