Μεγάλη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός, αφού επικράτησε της Βουλιαγμένης με 9-5 στον Λαιμό, ισοφαρίζοντας έτσι σε 2-2 τη σειρά και έχοντας τώρα την ευκαιρία να διεκδικήσει την κούπα μαζί με τον κόσμο του στο Παπαστράτειο. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος και  επιστρέφουν την ερχόμενη Πέμπτη στο Παπαστράτειο για τον πέμπτο τελικό που θα  διεκδικήσουν τον τίτλο μαζί με τον κόσμο τους. Οι κοπέλες του Χάρη Παυλίδη άφησαν πίσω τους την προχθεσινή ήττα από τον ΝΟΒ στον Πειραιά και με όπλο την άμυνα μπήκαν αποφασισμένες και πήραν ένα σπουδαίο «διπλό» στον Λαιμό.

Στο πρώτο οκτάλεπτο υπήρχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, ενώ μετά από αρκετά λεπτά και συγκεκριμένα στα (2:03) η Bουλιαγμένη θα σκοράρει με την Ελληνιάδη να κάνει το 1-0 σε σουτ από την περιφέρεια.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» ξεκινούν πολύ καλά και σε μία κόντρα η Πλευρίτου θα ισοφαρίσει σε 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα η Μυριοκεφαλιτάκη με ένα φανταστικό γυριστό από την θέση του φουνταριστού θα κάνει το 2-1 για τον Ολυμπιακό. Αμέσως μετά κερδίζουν πέναλτι οι «ερυθρόλευκες» και η Αβραμίδου θα ευστοχήσει και θα κάνει το 3-1. Ο Ολυμπιακός με την Μαργαρίτα Πλευρίτου θα πάρει κεφάλι στο σκορ και με σουτ από την περιφέρεια θα κάνει το 4-1.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη θα μειώσει στο σκορ με την Ελληνιάδη να κάνει το 4-2. Λίγα λεπτά μετά η Μπάκλινγκ θα κάνει το 5-2 και θα ανακτήσει ξανά το προβάδισμα των τριών τερμάτων διαφορά. Η Πλευρίτου με ένα τρομερό σουτ από την περιφέρεια θα κάνει το 6-2 για τον Ολυμπιακό. το φινάλε του τρίτου οκταλέπτου θα κλείσει με την Χαραλαμπίδη να μειώνει σε 6-3 για την Βουλιαγμένη.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι και η Αβραμίδου θα αυξήσει το προβάδισμα σε 7-3. Αμέσως μετά η Μπακλινγκ θα κάνει το 8-3. Γρήγορη απάντηση από την Βουλιαγμένη με την Ράνεϊ να κάνει το 8-4. Λίγα λεπτά μετά η Μπλακλινκ σε σουτ από την περιφέρεια θα κάνει το 9-4. Το τέταρτο οκτάλεπτο θα τελειώσει με την  Ράνεϊ να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 9-5.

Τα οκτάλεπτα:  1-0, 0-4, 2-2, 2-3
1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 2:03)

2ο οκτάλεπτο: 1-1 Ελευθεριάδου (κόντρα, 6:51), 1-2 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστός, 5:56), 1-3 Αβραμίδου (πέναλτι, 4:43), 1-4 Πλευρίτου Μ. (περιφέρεια, 3:16)

3ο οκτάλεπτο: 2-4 Ελληνιάδη (φουνταριστός, 6:41), 2-5 Μπάκλινγκ (π/π, 5:18), 2-6 Πλευρίτου Ελ (περιφέρεια, 3:54), 3-6 Χαραλαμπίδη (π/π, 2:22),

4ο οκτάλεπτο: 3-7 Αβραμίδου (π/π, 6:50), 3-8 Μπάκλινγκ (περιφέρεια, 5:47), 4-8 Ράνεϊ (περιφέρεια, 5:18), 4-9 Μπάκλινγκ (φουνταριστός, 4:15),

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 1, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Κοκκινάκη, Ξενάκη, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ 2, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 2, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου 1,  Μπάκλινγκ 3, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Δουρέκα, Παπαναστασίου, Κανετίδου