Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στη Ρόδο για το ματς με τον Κολοσσό και κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 80-79.

Ένα άκρως αγχωτικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό στη Ρόδο. Οι «ερυθρόλευκοι» που στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήταν πίσω στο σκορ από τον Κολοσσό, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 80-79.

Μία νίκη που ήρθε χάρις σε ένα απίστευτο τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, δώδεκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Επικό γλέντι της ΚΑΕ: «Ως εδώ, παρκαδόρε»

Το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης ήταν με τρίποντο του Γιαννόπουλου στο 08:23 για το 3-0, ενώ το σκορ είχε γίνει και 5-0 με δίποντο του Χατζηδάκη.

Οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού στο ματς, είχαν έρθει με δίποντο του Σάσα Βεζένκοφ στο 07:09. Οι «ερυθρόλευκοι» ζοριζόντουσαν αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και στο 03:34, με δίποντο του Χρυσικόπουλου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 15-8.

Μπορεί ο Κολοσσός να ήταν μπροστά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, όμως νικητής σε αυτό ήταν ο Ολυμπιακός. ενώ το σκορ ήταν 22-20 στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τρίποντο του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νικήσει την πρώτη περίοδο με 23-22.

Το πρώτο καλάθι του δεύτερου δεκαλέπτου, το είχε πετύχει ο Κολοσσός με δίποντο του Κένταλ στο 09:48. Οι πρώτοι πόντοι του Ολυμπιακού είχαν έρθει με δίποντο του Κώστα Σλούκα στο 09:39 για το 25-24.

Οι Πειραιώτες είχαν πάρει εκ νέου προβάδισμα στο 07:22 (28-29) χάρις σε δύο εύστοχες βολές του Σλούκα. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν είχε αντιδράσει καλά για λίγα λεπτά, με τον Κολοσσό να παίρνει και πάλι προβάδισμα 36-29 στο 04:37.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως το σκορ στο ημίχρονο δεν ήταν υπέρ τους. Οι γηπεδούχοι είχαν πάει στα αποδυτήρια με το 38-34.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει ο Κατσίβελης για τον Κολοσσό στο 09:54. Ο Ολυμπιακός είχε βρει απάντηση με ένα τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ στο 09:33 για το 40-37.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσανε να φτάσουνε στην ανατροπή, με την ομάδα της Ρόδου βέβαια, να στέκεται καλά στον αγωνιστικό χώρο. Στα μισά της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε μειώσει σε 54-50, μετά από τρίποντο του Κάνααν.

Όσο κοντά και αν έφταναν στο σκορ οι νταμπλούχοι, ο Κολοσσός έβρισκε λύσεις για να προηγείται. Με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ με 63-60.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, τους πρώτους πόντους τους είχε βάλει ο Ταρίκ Μπλακ με βολές για το 63-62 στο 09:12. Όχι μόνο αυτό, αλλά με γκολ φάουλ του ίδιου παίκτη, στο 08:50 ο Ολυμπιακός είχε πάρει μετά από πολύ ώρα το προβάδισμα.

Στο 07:41 οι «ερυθρόλευκοι» μετά από καλάθι του Σλούκα ήταν μπροστά 67-66, με τους γηπεδούχους βέβαια με ένα σερί 6-0 μέχρι το 06:26, να παίρνουν και πάλι προβάδισμα, αυτή τη φορά με 72-67.

Ο χρόνος κυλούσε χωρίς να ευστοχούν συχνά οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό όμως να παίρνει στο 03:06 το προβάδισμα με 74-73 χάρις σε δίποντο του Ταρίκ Μπλακ.

Στο 02:22, είχε ακολουθήσει ένα τρίποντο «βόμβα» του Γιαννούλη Λαρεντζάκη για το 77-73. Μία διαφορά την οποία δεν είχε διαχειριστεί καλά ο Ολυμπιακός, μιας και ο Κολοσσός με δύο σερί τρίποντα είχε πάρει το προβάδισμα με 79-77 στο 01:33.

Ο Σάσα Βεζένκοφ είχε βάλει ένα πολύ μεγάλο τρίποντο στα δώδεκα δευτερόλεπτα. Ένα τρίποντο το οποίο έμελλε να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό.