Στις λεπτομέρειες έχασε ο Ολυμπιακός από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ εκτός έδρας και πλέον κοιτάει μόνο μπροστά....

Μετά από τις τρεις διαδοχικές νίκες τη φετινή σεζόν κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη, ανώδυνη ήττα στο τάι μπρέικ  (23-25, 23-25, 36-34, 23-25, 15-7)  στο Κλειστό του Αγίου Θωμά για την 5η αγωνιστική της Β’ Φάσης.

Ο Ολυμπιακός ύστερα από την μαθηματική εξασφάλιση του 30ού πρωταθλήματος , αγωνίστηκε για τρίτο διαδοχικό ματς χωρίς όλους τους βασικούς αφού ο Δημήτρης Καζάζης συνέχισε τη διαχείριση, προφυλάσσοντας τους Φρομ και Όκολιτς ενόψει και του Λιγκ Καπ που ακολουθεί το Σαββατοκύριακο στη Βέροια.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Η κατάκτηση του μεγάλου στόχου της χρονιάς και ενώ εκκρεμεί ο δεύτερος, σε συνδυασμό με την κούραση από το βαρύ πρόγραμμα των συνεχόμενων αγώνων ανά δυο ημέρες η οποία αυξάνει τον κίνδυνο τραυματισμών, έδωσε την ευκαιρία στο τεχνικό επιτελείο να προχωρήσει σε ορισμένες αλλαγές.

Παρ’ όλα αυτά οι πρωταθλητές είχαν την ευκαιρία να φύγουν με τη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ, άγγιξαν το 3-0 και το 3-1, αλλά το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ.

Ο Θρύλος πλέον έχει μπροστά του το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη την Τετάρτη (14/4, 17:00) για την απονομή του 30ού πρωταθλήματος πριν τη διεκδίκηση του 7ου Λιγκ Καπ στη Βέροια.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα

Στην έναρξη του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμας και να φτανουν για πρώτη φορά στο +3 στο 13-10 και εν συνεχεία στο 14-11. Οι ερυθρόλευκοι κάλυψαν τη διαφορά και με 3-0 σερί ισοφάρισαν σε 14-14 με τον Εφραιμίδη.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 16-15, όταν ο Έγκλεσκαλνς έβαλε για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού στο 16-17. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα (17-18,18-19), ο Παναθηναϊκός το ανέκτησε (20-19) και με ένα νέο 3-0 σερί, από επίθεση του Εφραιμίδη και δυο διαδοχικούς άσσους του Έγκλεσκαλνς οι Πειραιώτες πήγαν για πρώτη φορά στο +2.

Ο Θρύλος κράτησε το προβάδισμα με τον Εφραιμίδη να γράφει το 21-23, πήγε στο σετ μπολ με το άστοχο σέρβις του Τσάτσιτς (22-24) και πήρε το σετ με τον Έγκλεσκαλνς να σημειώνει το 23-25.

Έφτασε στο 2-0 ο Θρύλος!

Η ίδια εικόνα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο επικράτησε και στην έναρξη του 2ου σετ. Μετά το 11-12, με προσπάθεια του Εφραιμίδη και τον 3ο άσσο του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε 12-13, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 4-0 σερί το οποίο τους έφερε στο 16-13. Με τον Βουλκίδη και άσσος του Εφραιμίδη ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-15 και μετά το 19-17 που ακολούθησε, ισοφάρισε σε 19-19 με τον Έγκλεσκαλνς.

Από επίθεση του Ράπτη που πέρασε άουτ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-20, με τους γηπεδούχους να επιστραφούν στο 21-20. Ο Θρύλος ισοφάρισε με τον Εφραιμίδη (21-21) και προσπέρασε με μπλοκ του Έγκλεσκαλνς στο 21-22. Μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων (22-22) ο Εφραιμίδης με δυο σερί πόντους από μπλοκ και μπλοκ αουτ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 22-24.

Ο Τσάτσιτς μείωσε (23-24), όμως ο Στιβαχτής με πανέξυπνο πόντο έγραψε το 23-25, για να φτάσει ο Θρύλος στο 2-0!

«Άγγιξε»  το 3-0, αλλά μείωσαν οι γηπεδούχοι μετά από 43 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-8, διατηρώντας τα ηνία. Με τον Χέρμανς Έγκελσκαλνς να φτάνει στους 20 πόντους οι Πειραιώτες πήγαν στο +5 στο 5-10 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά με μπλοκ του Βουλκίδη στον Πελεκούδα για το 7-12.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 12-14, όμως ο Μιγιαϊλοβιτς έγραψε το 12-15 αρχικά και το 14-17 στη συνέχεια μετά από εξαιρετική άμυνα του Στιβαχτή. Από λάθος του Τσάτσιτς διαμορφώθηκε το 14-18, με τον Έγκλεσκαλνς να γράφει το 16-19 για να πλησιάσει σε 18-19, ο Παναθηναϊκός.

Ο εξαιρετικός Εφραιμίδης που έφτασε τους 16 πόντους, πέτυχε το 18-20 ενώ ακολούθησε το 20-22 για τον Ολυμπιακό.  Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 22-22 αλλά το «ερυθρόλευκο» μπλοκ έδωσε ξανά το προβάδισμα στο 22-23, όμως ο Παναθηναϊκός πήγε για πρώτη φορά στο σετ μπολ με 24-23.

Mε κερδισμένο μπλοκ άουτ ο Δημήτρης Εφραιμίδης έφτασε στους 17 πόντους και ισοφάρισε σε 24-24, με τον Ράπτη να δίνει το δεύτερο σετ μπολ στους γηπεδούχους (25-24). Ο Έγκλεσκαλνς με τον 23ο πόντο του ισοφάρισε σε 24-24, ο Τσάτσιτς πέτυχε το 26-25, αλλά και το 3ο σετ μπολ των πράσινων πέρασε ανεκμετάλλευτο καθώς ο Εφραιμίδης σημείωσε το 26-26.

Μετά το τέταρτο σετ μπολ υπέρ του γηπεδούχων, είχαμε νέα παράταση στο 27-27 από σερβίς του Τσάτσιτς που πέρασε άουτ, αλλά ακολούθησε το 5ο σετ μπολ για τους γηπεδούχους (28-27). Ο Μιγιαϊλοβιτς ισοφάρισε ξανά 28-28, ο Παναθηναϊκός απώλεσε άλλες δυο φορές την ευκαιρία να πάρει το σετ και ο Ολυμπιακός μετά το 30-30 με το μπλοκ του Βουλκίδη στον Τσάτσιτς πήγε στο ματς μπολ για πρώτη φορά με 30-31.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δεύτερη ευκαιρία να φτάσουν στη νίκη στο 31-32 από την επίθεση του Ανδρεόπουλου που πέρασε άουτ και μια τρίτη στο 32-33. Ο Μιγιαϊλοβιτς νίκησε το τριπλό μπλοκ των πράσινων για το νέο ματς μπολ στο 33-34 που επίσης πέρασε ανεκμετάλλευτο. Τελικά διαμορφώθηκε το 36-34 με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 1-2 τα σετ.

Ισοφάριση και ανατροπή στο τάι μπρέικ

Στην έναρξη του 4ου σετ οι πρωταθλητές είχαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 8-11 με μπλοκ του Χαραλαμπίδη με τον Έγκελσκαλνς να πετυχαίνει το 9-12  και το 10-13. Από νέο μπλοκ του Χαραλαμπίδη ο Ολυμπιακός αύξησε στο +4 το προβάδισμά του φτάνοντας στο 10-14 όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-14.

Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς έβαλε τέλος στο 3-0 σερί του Παναθηναϊκού γράφοντας το 13-15, ο Ανδρεάδης το 14-16 όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 16-16. Ακολούθησε νέο προβάδισμα με +2 για τον Θρύλο ο οποίος έφτασε στο 16-18 με τον Φρομ που είχε περάσει στον αγώνα να πετυχαίνει το 17-19, για να προκύψει νέα ισοπαλία στο 19-19.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός ανέκτησε τα προβάδισμα στο 19-20, αλλά ο ίδιος έστειλε άουτ τη μπάλα στο σερβίς για το 20-20. Ο Κρίστιαν Φρομ έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (20-21) και το ίδιο έπραξε ο Μιγιαϊλοβιτς στο 21-22.

Με επίθεση του Ράπτη και άσσο του Τσάτσιτς οι γηπεδούχοι πήγαν στο 23-22, ο Έγκλεσκαλνς ισοφάρισε σε 23-23, όμως τελικά πήραν το σετ με 25-23 και ισοφάρισαν σε 2-2 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο τάι μπρέικ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-1 και διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στο 15-7 που τους έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 23-25, 36-34, 25-23, 15-07) σε 141′