Ανάρτηση του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού με φωτογραφίες από την άνετη νίκη της ομάδας πόλο γυναικών επί της Γλυφάδας.

Ένα ακόμα ιστορικό επίτευγμα για την ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Το γυναικείο τμήμα υδατοσφαίρισης του Θρύλου πέτυχε ένα ιστορικό ρεκόρ, αφού έφτασε τις 100 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα! Στο ματς της 5ης αγωνιστικής, οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν άνετα με 13-6 του ΑΝΟ Γλυφάδας. Στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο και πέρα από το φετινό «έξι στα έξι».

Διεύρυναν στο 100-0 το νικηφόρο σερί τους, από τις 13/5 του 2019. Η τελευταία ήττα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα της Α1 καταγράφηκε, στις 11/5 του 2019, με 8-6 (στα πέναλτι, 4-4 κανονική διάρκεια) από τον ΝΟ Βουλιαγμένης στον Πειραιά, στο πλαίσιο των τελικών!

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming (Game 2)

Όσον αφορά στο ματς με τη Γλυφάδα, τα κορίτσια του Θρύλου «μπήκαν» δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0, με το δεύτερο προσωπικό γκολ της Β. Πλευρίτου (3:58), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Με δύο τέρματα της Σάντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (7:26, 6:32). Οι «ερυθρόλευκες προηγήθηκαν με 5-0. Με την Ελευθεριάδου να ανεβάζει τη διαφορά στο +6 (7-1), 1:58 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (7-2). Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση και την Δρακωτού να διαμορφώνει το τελικό 13-6, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 1:20.