Ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε με ένα γρήγορο 0-2 μόλις στο 7', έπαιξε καλύτερα, όμως εν τέλει δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη, αφού ο ΠΑΟΚ έκανε το 3-2, όμως με τα εκτός έδρας γκολ, ο Θρύλος θα προκριθεί στο ΝΑΟ μας! Αρκετά καλή εμφάνιση από τον 17χρονο Κωνσταντίνο Τζολάκη, ο οποίος έκανε ντεμπούτο ως βασικός. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Σισέ έχασε… 3 (!) γκολ, και ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να προκριθεί από σήμερα, σε ένα δικό του ματς. Προηγήθηκε με 0-2 μόλις στο 7′ (Χασάν-Γκιλιέρμε), όμως ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς και οι δύο ομάδες θα λογαριαστούν στο «Γ. Καραϊσκάκης», αφού το 3-2 δίνει πλεονέκτημα στους Θεσσαλονικείς, όμως με νίκη και σε συνδυασμό τα 2 εκτός έδρας γκολ, περνάει η ομάδα του Μαρτίνς.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Πριν λίγες μέρες είχαμε το ματς πρωταθλήματος, αλλά σήμερα οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν για το Κύπελλο Ελλάδος και τον πρώτο ημιτελικό του θεσμού. ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, θα έχουν αρκετές «μάχες», αφού ακολουθεί η ρεβάνς, αλλά και τα ματς των πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα που σίγουρα έδινε μομέντουμ στην ομάδα τους, όμως ο Θρύλος δε μασάει.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Άμπελ Φερέιρα ο Βιεϊρίνια βρέθηκε εκτός 18άδας, με τον Μιχάι να παίρνει φανέλα βασικού στην εν λόγω αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα, ο Πασχαλάκης κάθισε στην εστία του ΠΑΟΚ, με τους Γιαννούλη, Μιχάι, Ίνγκασον και Μάτος να απαρτίζουν την τετράδα της άμυνας. Μπροστά τους αγωνίστηκαν οι Μαουρίτσιο και Μίσιτς, ενώ στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Ελ Καντουρί και Πέλκας. Ο Μπίσεσβαρ πήρε θέση στην ενδεκάδα κι εκείνος, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Άκπομ.

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, η μεγάλη απώλεια άκουγε στο όνομα Ζοσέ Σα. Σε συνδυασμό με τον τραυματισμό και του Μπόμπι Αλέν, ο Θρύλος δεν είχε έμπειρο τερματοφύλακα. Γι’ αυτό επιστρατεύτηκαν οι δύο 17χρονοι, Τζολάκης και Καραργύρης. Στην εστία κάθισε ο Τζολάκης, με τους Ομάρ και Τσιμίκα να παίρνουν θέση στα άκρα της άμυνας και τους Σεμέδο-Σισέ στο κέντρο αυτής. Μπροστά βρέθηκε η τριάδα Μπουχαλάκης, Καμαρά και Γκιλιέρμε, ενώ στις πτέρυγες της επίθεσης οι Μασούρας και Βαλμπουενά. Μόνος προωθημένος ο Αχμέντ Χασάν.

Μόλις… 2′ κράτησε το μηδέν του ΠΑΟΚ, 2-2 στο 13′!

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να προηγηθεί αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Αχμέντ Χασάν να σκοράρει, έπειτα από σέντρα του Ματιέ Βαλμπουενά -ποιου άλλου- με αποδέκτη τον Αιγύπτιο επιθετικό. Ο οποίος με προβολή από κοντά έκανε το 0-1 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα μας.

Βέβαια, το… γλυκό δεν σταμάτησε εκεί, αφού μόλις στο 8ο λεπτό είχαμε το 0-2 για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, αφού ο Βαλμπουενά πέρασε στον Τσιμίκα, αυτός έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά ψαράκι στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, στην προσπάθειά του να διώξει ο Ελ Καντουρί, βρήκε στο πρόσωπο τον Βραζιλιάνο.

Ο ΠΑΟΚ στο επόμενο ακριβώς λεπτό μείωσε σε 1-2, με τον Πέλκα, ύστερα από ολιγωρία του Θρύλου και την μπάλα να φτάνει στον βραχύσωμο επιθετικό των «ασπρόμαυρων», ο οποίος σκόραρε για την ομάδα του. Η ομάδα του Φερέιρα μάλιστα, κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα, στο 13′ με τον Μίσιτς, ο οποίος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Τζολάκη.

Έπειτα ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να έχει απειληθεί ιδιαίτερα η εστία των Πειραιωτών. Δεν έλειψαν και τα νεύρα, μεταξύ των παικτών, όμως με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν την κατάσταση.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να απειλήσουν, κάτι που έκαναν στο 34’ με σουτ του Καμαρά, το οποίο έδιωξε ο Πασχαλάκης και στο 41’ με ένα σουτ του Γκιλιέρμε, το οποίο κατέληξε εκτός εστίας του Έλληνα κίπερ του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις μάλιστα, η ομάδα μας έφτασε κοντά στο 2-3, όταν ο Τσιμίκας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σισέ σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά, μόνος του, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3′.

Αφού δεν το έβαλε στις ευκαιρίες του… το έφαγε άδικα!

Το δεύτερο μέρος δεν είχε κάποια αλλαγή ως προς το ξεκίνημά του. Αλλά όπως το πρώτο μέρος, έτσι και το δεύτερο είχε τον Ολυμπιακό να φτάνει μια ανάσα απ’ το γκολ. Και πάλι με τον Σισέ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ, ο Σενεγαλέζος αμυντικός έπιασε την κεφαλιά απολύτως μόνος του, με την μπάλα όμως να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 53’ της αναμέτρησης, ο Ματιέ Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα κόρνερ από δεξιά, ο Σισέ προσπάθησε να κάνει το κοντρόλ, έπειτα έκανε την προβολή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης, ο Γκιλιέρμε ήταν εκτεθειμένος, σύμφωνα με τους διαιτητές και το τέρμα του Χασάν που ακολούθησε, δεν μέτρησε.

Όμως, ο ΠΑΟΚ χάρη σε υπόδειξη πέναλτι, στο 68’ διότι ο Σεμέδο υπέπεσε σε παράβαση με χέρι, εντός περιοχής, έκανε το 3-2, με τον Πέλκα. Στο επόμενο λεπτό, ο Ομάρ αποχώρησε από την αναμέτρηση, αφού είχε ζητήσει και αλλαγή, με τον Γκασπάρ να περνάει στη θέση του.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός έβαλε στην αναμέτρηση και τον Ραντζέλοβιτς αντί του Μασούρα, και για τον ΠΑΟΚ, ο Ελ Καντουρί πέρασε εκτός ματς αντί του Λημνιού. Επίσης στο 80′ και ο Ροντρίγκο πέρασε στον αγώνα, αντί του Πέλκα. Στη συνέχεια, είχαμε και την αποβολή του ΠΑΟΚ και τον Γιαννούλη, αφού χτύπησε αντιαθλητικά σε αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού, τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς. Ο Μαντί Καμαρά αποχώρησε κι εκείνος, με τον Ελ Αραμπί να περνά στη θέση του, στο 86′.

Οι καθυστερήσεις ήταν 5′, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει ακόμη ένα γκολ, ώστε να γίνει το έργο του ευκολότερο για τη ρεβάνς.

Διαιτητής: Χαβιέρ Εστράδα Φερνάντεθ (Ισπανία)
Βοηθοί: Ρομπέρτο Φερνάντεθ Αλόνσο, Τεόντορο Μαγκάν Σομπρίνο (Ισπανία)
4ος: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Διαιτητής VAR: Χοσέ Λουίς Γκονθάλεθ Γκονθάλεθ
AVAR: Ρομπέρτο Ντίαθ Πέρεθ
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ομάρ, Σισέ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μασούρας, Βαλμπουενά, Χασάν.
ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Μιχάι, Ίνγκασον, Μάτος, Μίσιτς, Μαουρίτσιο, Ελ Καντούρι, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.