Οι δηλώσεις που είπε ο Δημήτρης Καζάζης, μετά την έκβαση του ματς στη Σύρο με τον Ολυμπιακό να κερδίζει τον Φοίνικα.

Με εμφάνιση πρωταθλητή, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού έκανε το «τρία στα τρία» στο πρωτάθλημα, αφού πανηγύρισε μία μεγάλη καθαρή νίκη στην Σύρο, κερδίζοντας με 3-0 σετ (16-25, 26-28, 21-25) τον Φοίνικα! Στο ματς για την 3η αγωνιστική στην Volley League, οι Πειραιώτες είχαν εξαιρετικό πρόσωπο σε όλους τους τομείς και με εξαίρεση το δεύτερο σετ, δεν συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από τη γηπεδούχο ομάδα, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους για άλλη μία φορά.

Ο προπονητής του Θρύλου, Δημήτρης Καζάζης, τόνισε στις δηλώσεις του:

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

«Το ντέρμπι δεν ήταν εύκολο, γιατί ο αντίπαλός μας είναι μία από τις καλύτερες ομάδες στην Ελλάδα, αλλά νομίζω ήμασταν αποφασισμένοι, πιέσαμε πάρα πολύ στο σερβίς, κρατήσαμε πολύ καλά την τακτική μας στο μπλοκ-άμυνα. Μια σπουδαία καθαρή νίκη στην Σύρο, η οποία συνδυάστηκε με πολύ καλή απόδοση. Αν εξαιρέσουμε το δεύτερο σετ, που μας πίεσε η Σύρος, ήμασταν κυρίαρχοι σε όλο τον αγώνα! Μέσα από σκληρά σετ, σκληρά παιχνίδια, οι ομάδες γίνονται καλύτερες και εμείς το δείξαμε αυτό.

Μόλις πήραμε το δεύτερο σετ, η ομάδα δεν μπορούσε να κρατηθεί και το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό. Τα παιδιά αξίζουν συγχαρητήρια, γιατί έχουν ένα πολύ σκληρό πρόγραμμα, με ταξίδια και παιχνίδια συνεχόμενα και ανταποκρίνονται 100%. Αυτοί είναι οι πρωταγωνιστές! Θα τα δώσουμε όλα στην Βουλγαρία, γιατί θέλουμε να πάμε στους ομίλους του CEV Champions League, το έχει ανάγκη και ο Ολυμπιακός και το ελληνικό βόλεϊ.

Περιμένουμε αυτά τα ματς με αγωνία. Οι φίλαθλοί μας ήταν φανταστικοί, μακάρι να έρχονται και να μας στηρίζουν, δίνουν μεγάλη ώθηση στην ομάδα. Εγώ προσωπικά, από τη θέση μου, κάνω μία έκκληση στον κόσμο, γιατί η ομάδα αυτή πραγματικά αξίζει και πρέπει να έρχονται να μας βοηθούν όπως αυτοί ξέρουν καλύτερα από όλους».