Ο Ολυμπιακός παίζοντας με δύο επιθετικούς στο «Γ. Καραϊσκάκης», έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά, νικώντας τον Πανιώνιο με 4-0, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Σκόρερ για την ομάδα μας οι Χασάν (69'), Γκερέρο (74'), Λάζαρος (79') και Βούκοβιτς (87') . Η νίκη αφιερώθηκε στην «7» και τους «παρόντες» που χάθηκαν το '81, αλλά κανείς δε τους ξεχνά και πλέον το... ραντεβού ανανεώνεται στην Τούμπα! Έκλεισε τα μάτια ο Κοτσάνης σε τουλάχιστον δύο καταφανέστατα πέναλτι. Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας από το «Καραϊσκάκης»...

Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν και τον Πανιώνιο με 4-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», κάνοντας μαγική και μάγκικη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Καθάρισε ουσιαστικά στο δεκάλεπτο 69-79′ σκοράροντας τα 3 από τα 4 γκολ.

Ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τον Πανιώνιο στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής για τη Super League. Στόχος της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς ήταν το θετικό αποτέλεσμα, ώστε να περιμένει γκέλα του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τον Πέδρο Μαρτίνς να επιλέγει ένα σύστημα (4-4-2) που δεν το βλέπουμε συχνά φέτος, με δύο επιθετικούς και δίδυμο στον άξονα τους Καμαρά και Νάτχο. Πιο συγκεκριμένα, στην εστία του Ολυμπιακού βρέθηκε ο Σα, με Ομάρ και Κούτρη να αποτελούν το αμυντικό άκρο και τους Βούκοβιτς και Σισέ το δίδυμο στόπερ. Μπροστά τους οι Καμαρά και Νάτχο, ενώ στις πτέρυγες βρέθηκαν οι Ποντένσε και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Αιχμή του δόρατος ήταν αυτή τη φορά δύο παίκτες, οι Χασάν-Γκερέρο.

Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε τον Κότνικ στο τέρμα της ομάδας του και τους Κότσιτς, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες και Σταυρόπουλο να αποτελούν την αμυντική γραμμή της Νεοσμυρνιώτικης ομάδας. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Μακρύλλος και Κόρμπος, ενώ ως επιτελικός βρέθηκε ο Οικονομίδης. Τα άκρα αποτελούνταν από τους Σιντί Αλί και Τσιούλη, με τον Καμαρά να βρίσκεται μπροστά.

Ερυθρόλευκη κατοχή, πολύ κοντά στην πηγή, χωρίς να πιει νερό!

Μόλις στα πρώτα λεπτά ξεκίνησε την πολιορκία του ο Ολυμπιακός, αφού στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ποντένσε δοκίμασε ένα σουτ, χωρίς στόχο ωστόσο. Ο Λάζαρος ήταν ο επόμενος που απείλησε, αφενός με ωραία κίνηση αδειάζοντας τον Μακρύλλο, όμως το σουτ του δεν μετετράπηκε σε γκολ και αφετέρου με σουτ από πλάγια θέση στο 8ο λεπτό, το οποίο και έδιωξε σε κόρνερ ο Κότνικ. Στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Καμαρά για το 0-1, όμως ο Σα σε τετ α τετ είπε «όχι». Σε 13 λεπτά αγώνα, ο Μαρτίνς αναγκάστηκε να κάνει την πρώτη του αλλαγή στην αναμέτρηση, αφού ο Τοροσίδης πέρασε αντί του τραυματία Ομάρ. Στο 21’ του αγώνα, ο Λάζαρος και ο Ολυμπιακός ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα εντός περιοχής, αν και στην ίδια φάση ο Γκερέρο έχασε τρομερή ευκαιρία, με τον Κότνικ να είναι πάλι σε ετοιμότητα. Οι ερυθρόλευκοι κατείχαν την κατοχή, χωρίς όμως να έχουν πετύχει κάποιο τέρμα, κάτι που πήγε να γίνει με τον Λάζαρο, όταν μετά από γύρισμα του Ποντένσε, ο πρώτος στόχευσε ελάχιστα άουτ από την εστία του Πανιωνίου. Επιπλέον, ο ίδιος, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, μετά από εκτέλεση φάουλ, δεν κατάφερε εκ νέου να βρει δίχτυα.

Το «Καραϊσκάκης» έγειρε και η νίκη ήρθε με… τριάρα!

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός στο 51’ ζήτησε και δεύτερο πέναλτι, ύστερα από καθαρό χέρι του Ντομίνγκες, ενώ προσπαθούσε να βγάλει την μπάλα εκτός περιοχής του. Φυσικά, ο Κοτσάνης άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί. Στο 54’ ο Άκης Μάντζιος πέρασε τον Γιώργο Μανθάτη αντί του Κόρμπου, ο οποίος αποχώρησε κι αυτός τραυματίας. Στο 64ο λεπτό, ο Λάζαρος έφτασε πολύ κοντά για άλλη μια φορά στο 1-0, όταν έπειτα από σέντρα του Κούτρη, το σουτ που δοκίμασε πέρασε λίγα εκατοστά εκτός εστίας του Κότνικ. Στο 69ο λεπτό όμως, ο «λυτρωτής» Χασάν πραγματοποίησε το 1-0, όταν μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Τοροσίδη, ο Αιγύπτιος βρέθηκε μόνος με το τέρμα, βάζοντας τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού. Μετά από λίγα λεπτά, δεν άργησε να γίνει και το 2-0, με εξαιρετική κεφαλιά του Γκερέρο, έπειτα από σέντρα του Κούτρη και κεφαλιά ψαράκι του Ισπανού επιθετικού. Βέβαια, το «Καραϊσκάκης»… έγερνε και ήταν θέμα χρόνου να γίνει και το 3-0, όταν ο Λάζαρος κέρδισε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πέναλτι, το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ, στο 79′. Στον αγώνα πέρασαν και οι Ζιλ Ντίας με τον Σολδάνο, στη θέση των Λάζαρου και Χασάν. Το 4-0 γράφτηκε στο 87′ με τον Γιάγκος Βούκοβιτς, χάρη σε σουτ το οποίο βρήκε στο κάθετο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα του Κότνικ.

Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στο αυριανό ματς του ΠΑΟΚ και φυσικά στο επερχόμενο ματς της Τούμπας, όπου ο Θρύλος εάν είναι αυτός που πρέπει, θα πάρει τη νίκη και το «διπλό».

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης

Βοηθοί: Χασάν Κούλα, Κωνσταντίνος Κωνστάντιος

4ος Διαιτητής: Γεώργιος Λάμπρου

Παρατηρητής Διαιτησίας: Ιωάννης Τοπούζης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (14′ Τοροσίδης), Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά, Νάτχο, Ποντέσε, Χριστοδουλόπουλος (80′ Ντίας), Γκερέρο, Χασάν (83′ Σολδάνο).

Πανιώνιος (Ακης Μάντζιος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (80′ Σπιριντόνοβιτς), Κότσιτς, Κόρμπος (55′ Μανθάτης), Μακρύλλος, Σίντι Αλί, Τσιλούλης, Καμαρά (75′ Μίκο),