Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 55-83 την Βελγική Ναμούρ

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο Βέλγιο, επικρατώντας με 83-55 της Namur για την 4η αγωνιστική του Eurocup. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν κυρίαρχες στη αναμέτρηση, πέρασαν ακόμα και με 23 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και από εκείνη την στιγμή και έπειτα συντήρησαν την διαφορά τους. Αυτή ήταν η 3η νίκη του Θρύλου στην διοργάνωση και πλέον ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με την Valencia στις 27 Νοεμβρίου.

Η Τζέσικα Τόμας με την Τζάκι Γέμελος πέτυχα από 23 πόντους η καθεμία, ενώ τις ακολούθησε η Μπασάρα Γκρέιβς με 13.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς με τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας να πραγματοποιούν εξαιρετική αρχή. Η Γέμελος μαζί με την Τόμας έδωσαν αέρα 8 πόντων (2-10), με την πρώτη να είναι και η αιτία του 6-14 έπειτα από ασίστ της Σωτηρίου. Οι γηπεδούχες μείωσαν στους 6, η Γέμελος με τρίποντο έγραψε το 8-17 αλλά η Namur πλησίασε με 5-0 σερί.

Η Σπυριδοπούλου σκόραρε από τα 6,75μ για το 8-20 και αργότερα και για το 14-24 με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +10 (16-26) για τον Θρύλο έπειτα από δίποντο της Παυλοπούλου.

Επιστρέφοντας στο παρκέ, η Namur  μείωσε σε 20-26 αναγκάζοντας τον Παντελάκη σε εσπευσμένο τάιμ άουτ. Η Τόμας σκόραρε για το 20-28 και η Γκρέιβς επανέφερε τη διαφορά στους 10 πόντους για την ομάδα του Πειραιά (20-30).

Ο Θρύλος παρέμεινε μπροστά στο σκορ (22-32 η Τόμας και 22-34 η Γκρέιβς),  με την Νικολοπούλου να παίρνει το ντράιβ και να κάνει το 22-36. Το τάιμ άουτ των γηπεδούχων δεν αποδιοργάνωσε τον Ολυμπιακό, η Γέμελος σκόραρε νέο τρίποντο και η διαφορά για πρώτη φορά πήγε στους 17 πόντους (22-39).

Το δίποντο της Παυλοπούλου διαμόρφωσε το 22-43, η Τόμας «εκτέλεσε» και πάλι για το 22-45, σκορ που ήταν αυτό με το οποίο οδηγήθηκαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

ΔΙΑΤΗΡΗΣΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ

Η Namur μείωσε σε 26-47, με τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου να μένουν χαμηλά στο επιθετικό κομμάτι. Ένα κλέψιμο της Γιουρτσένκοβα και το τρίποντο της Γέμελος πραγματοποίησε το +24 (26-50) του Θρύλου, με την πρώτη να σκοράρει στη συνέχεια και η Τόμας να την ακολουθεί για το 28-54! Η Αμερικανίδα γκαρντ πέτυχε κι άλλο καλάθι (33-56), όμως οι «ερυθρόλευκες» έριξαν την απόδοσή τους, η Namur πλησίασε και με ένα 8-1 επιμέρους σκορ, έκανε το 41-57.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 41-59, με την Σταμάτη να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του Θρύλου για το +21 (41-62). Η Γέμελος έβαλε το 5ο της τρίποντο στην αναμέτρηση για το 41-65, με την Τόμας να παίρνει και πάλι την σκυτάλη για το 45-68 και την Σταμάτη να  βάζει ένα ακόμα τρίποντο για το  +24 (47-71).

Το ματς είχε πάρει για τα καλά τον δρόμο του και ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά σε μία επιβλητική νίκη στο Βέλγιο. Οι «ερυθρόλευκες» δεν είχαν αντίπαλο στο παρκέ, η Τόμας έκανε και το 48-74 με γκολ φάουλ, με την Αμερικανίδα γκαρντ να στέλνει την απόσταση στους 31 πόντους (48-79). To τελικό 55-83 αποδεικνύει την διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες στο παρκέ, με τον Θρύλο να είναι επιβλητικός και να μην αγχώνεται απέναντι στις Βελγίδες.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 22-45, 41-59, 55-83.

Νamur (Μεσντάγκ): Μπάτζιο, Μπεστάνιο 6, Ντε Λιν 3 (1), Ιμόβμπιο 18, Σίλβα 11, Γκέλντοφ 12, Μεστάγκ 1, Βάντερβαλ 4 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 1, Γκρέιβς 13 (5/8 διπ., 9 ρίμπ.), Κοσμά, Σταμάτη 7 (2/2 τριπ.), Σταμολάμπρου, Γέμελος 23 (4/5 δίπ., 5/5 τρίπ., 3 ριμπ, 2 κλεψ.), Γιουρτσένκοβα 2 (7 ρίμπ.), Νικολοπούλου 3, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (1/2 τρίπ., 3 ρίμπ.), Σπυριδοπούλου 6 (2/4 τρίπ.), Τόμας 23 (8/10 δίπ., 2/4 τρίπ., 4 ασ.).