Ο Ολυμπιακός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αζερμπαϊτζάν, αφήνοντας ανοικτά τα περιθώρια για διεκδίκηση πρόκρισης σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Έφτασε κοντά στο γκολ ο Θρύλος, ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στην άμυνα. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Για την τέταρτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του φετινού Europa League, ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε το βράδυ της Πέμπτης, στο Αζερμπάϊτζάν επί της Καραμπάγκ. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν πανηγυρίσει το «διπλό» στο Φάληρο, πριν μια βδομάδα (0-3), είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τις νίκες επί του Θρύλου. Με την ομάδα του Μίτσελ βέβαια, να έχει κι εκείνη αρκετούς λόγους για το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, ήταν επιτακτικό, καθώς αν κάτι «στράβωνε», θα δυσκόλευε αρκετά η ευρωπαϊκή συνέχεια των Πειραιωτών.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Γκουρμπάν Γκουρμπάνοφ είχε πολλούς λόγους να επικρατήσει στην αποψινή αναμέτρηση. Έβαλε τον Μαγκομενταλίγεφ στην εστία, όπως και στο «Γ. Καραϊσκάκης». Επιπλέον, στην άμυνα είδαμε τους Βέσοβιτς, Χουσεϊνοφ, Μουσταφάντζε και Καφαγκουρλίεφ. Μπροστά τους αγωνίστηκαν οι Γκαράγιεφ, Ρικάρντ Αλμέιδα, ενώ στην επίθεση είδαμε τους Κάντι (σε ελεύθερο ρόλο), Σεϊντάγιεφ και Ζουμπίρ, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Οβούσου (4-2-3-1 ).
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Γκουγκελασβίλι, Ραμαζάνοφ, Μαμάντοφ, Μεντβέντεφ, Ρομάο, Γιάνκοβιτς, Ιμπραχίμλι, Οζόμπιτς, Γκουρμπάνλι, Μπαϊράμοφ, Χουσεΐνοφ, Μεντίνα.

Για τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήθελε να διεκδικήσει τη νίκη, έπαιξε με ένα φουλ επιθετικό σχήμα. Ο Μίτσελ, όπως είχε ανακοινώσει από τη συνέντευξη Τύπου, έβαλε τον Πασχαλάκη στην εστία, με τετράδα άμυνας τους Βρσάλικο, Ντόι, Παπασταθόπουλο και Ρέαμπτσιουκ. Μπροστά τους είδαμε τους Μπουχαλάκη και Κούντε, ενώ στις πτέρυγες τους Μπιέλ και Βρουσάι. Ως φορ είδαμε το δίδυμο Ουί-Τζο Χουάνγκ και Αμπ. Καμαρά,
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Παπαδούδης, Εμβιλά, Μαρσέλο, Μασούρας, Μπόουλερ, Μπα, Βαλμπουενά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Σισέ, Ροντρίγκες, Σαπουντζής.

Άντεξε στην πίεση της Καραμπάγκ!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση, προσπαθώντας να βρουν η καθεμία το ρυθμό τους. Η Καραμπάγκ προσπάθησε να βρει τις πρώτες κινήσεις και ευκαιρίες στο ματς του Αζερμπαϊτζάν, με τον Κάντι να κάνει κακή πάσα και να ολοκληρώνεται άδοξα η επίθεση. Η ομάδα του Μίτσελ, από τα πρώτα λεπτά δεχόταν μεγάλη πίεση προς την περιοχή της, ενώ δεν κρατούσε καθόλου μπάλα, ώστε να κερδίσει χώρους στο γήπεδο.

Στο 13’ έγινε μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Κάντι και το σουτ που δοκίμασε, με την μπάλα να περνά εκτός εστίας του Πασχαλάκη. Για την πρώτη τελική των πρωταθλητών έπρεπε να περιμένουμε ως το 23’, με μια κεφαλιά του Ντόι, μετά από το καλό φάουλ του Μπιέλ, η οποία πέρασε λίγο πάνω απ’ τα αντίπαλα δοκάρια. Ο Γκαράγιεφ έκανε ένα μακρινό σουτ, με την συμπλήρωση 30 λεπτών στο ματς, χωρίς ωστόσο να αγχώσει ιδιαίτερα τον Έλληνα κίπερ.

Μετά το μισάωρο ένιωσε τον Ολυμπιακό η αντίπαλη ομάδα!

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να βγάλουν μια ωραία αντεπίθεση, μετά από κλέψιμο της μπάλας από τον Ουί-Τζο, όμως η πάσα που δοκίμασε, δεν έφτασε στον Μπιέλ. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αναπτυχθούν, με το γύρισμα του Ρέαμπτσιουκ να κόβεται από την άμυνα της Καραμπάγκ. Ο Κούντε στο χορτάρι ήταν ελλιπής από καθαρό μυαλό, κάτι που έπρεπε να αλλάξει ενόψει β’ μέρους. Στο 38’ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι στην αναμέτρηση, μετά από προσπάθεια σέντρας του Αμπουμπακάρ Καμαρά, προς τον Ουί-Τζο, η μπάλα κόντραρε σε πόδια αντιπάλου και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Μαγκομενταλίγεφ.

Στο 44’ ο Θρύλος έχασε τρομερή ευκαιρία, με τον Κούντε να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο κίπερ της Καραμπάγκ να διώχνει. Οι καθυστερήσεις ήταν ένα λεπτό, με το σκορ να είναι το 0-0.

Ανταποκρίθηκε καλά, πήρε τον βαθμό!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του Θρύλου για να διεκδικήσει κάτι, θα έπρεπε να είναι εντελώς διαφορετική απ’ το πρώτο μισάωρο του α’ μέρους. Οι Πειραιώτες ανταποκρίθηκαν καλά, στα πρώτα λεπτά. Στο 52’ ο Κούντε έκανε ένα αδύναμο σουτ, που κατέληξε άουτ, λίγα λεπτά αργότερα ο Βρουσάι έκανε ωραία κάθετη, με τον Ουί-Τζο να μην προλαβαίνει.

Με την συμπλήρωση 60 λεπτών στο ματς, ο Μίτσελ έβαλε τους Βαλμπουενά και Μαρσέλο, αντί των Μπιέλ και Ουί-Τζο. Αλλαγές έκανε κι η Καραμπάγκ, με τους Όζοβιτς, Ρομαό και Γιανκοβιτς να μπαίνουν στο ματς. Οι γηπεδούχοι Αζέροι πίεζαν για το γκολ, όμως ο Ολυμπιακός απέκρουε κάθε επίθεση, δείχνοντας πως κρατούσε το μηδέν και τον βαθμό. Ο Ισπανός τεχνικός, όσο περνούσαν τα λεπτά προς το τελευταίο σφύριγμα, έβαλε και τους Ίνμπομ Χουάνγκ, Γκάρι Ροντρίγκες.

Δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, ο Θρύλος έφυγε με την «λευκή» ισοπαλία από το Αζερμπαϊτζάν, με τον βαθμό αυτόν να αποδεικνύεται χρυσάφι στη συνέχεια, ενόψει των δύο αναμετρήσεων που απομένουν.

Διαιτητής: Κρεγκ Πόουσον

Βοηθοί: Λι Μπιτς, Ίαν Χουσίν

4ος: Τζον Μπρουκς

Καραμπάγκ (Γκουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίγεφ, Βέσοβιτς, Μουσταφάντζε, Χουσεΐνοφ, Γιαφαργκουλίγεφ, Γκαράγιεφ, Αλμέιντα, Σεϊντάεφ, Κάντι, Ζουμπίρ, Οβούσου.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Βρσάλικο, Ρέαμπτσουκ, Βρουσάι, Κούντε, Μπουχαλάκης, Μπιέλ, Αμπουμπακάρ Καμαρά, Ουί Τζο Χουάνγκ.