Ο Κάνααν έκανε μεγάλο ματς απέναντι στους Ισπανούς, πετυχαίνοντας 14 πόντους και βοηθώντας πολύ τον θρύλο να φτάσει στο μεγάλο διπλό.

Ο Κανααν έκανε και εκείνος ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι, στην χθεσινή μεγάλη νίκη του θρύλου μέσα στην Βαρκελώνη. Ο Αμερικάνος πανηγύρισε με τον δικό του τρόπο την νίκη των ερυθρόλευκων,  μέσα στο γήπεδο στο οποίο ίσως να χρωστούσε κάτι.

Γράφει ο Red Puck…

Μεγάλο Σάββατο στο ΣΕΦ για τον Θρύλο

Συγκεκριμένα στις 22/12/21 όταν ο Κάνααν έπαιζε ακόμα στην Ουνιξ Καζάν είχε ανοίξει μια μικρή βεντέτα με τον κόσμο της Μπαρτσελόνα. Πιο αναλυτικά, στο μεταξύ τους παιχνίδι το οποίο κέρδισαν οι Ισπανοί στην παράταση με 111-109 ο Αμερικάνος γκαρντ του θρύλου είχε κάνει την χαρακτηριστική χειρονομία «shhh» που ζήταγε από το κοινό των Ισπανών να σιωπήσουν και να κάνουν ησυχία.

Για την ιστορία οι Ρώσοι κυριαρχούσαν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού όμως η Μπαρτσελόνα έκανε την ανατροπή στην 4η περίοδο γυρνώντας ματς διαφοράς μέχρι και 20 πόντων. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με καλάθι του Μιροτιτς (94-94), όπου εκεί ο Κάνααν θα μπορούσαμε να πούμε πως αποδέχθηκε και λίγο μοιραίος αφού είχε 1/3 βολές σε κρίσιμο σημείο του αγώνα. Έτσι το ματς έληξε υπέρ των Ισπανών οι οποίοι πήραν την νίκη με σκορ 111-109.

View this post on Instagram

A post shared by Thrylos24.gr (@thrylos24_.gr)

Όλα αυτά για να φτάσουμε στο σήμερα, όπου ο Κάνααν έκανε μεγάλο ματς απέναντι στους Ισπανούς, πετυχαίνοντας 14 πόντους και βοηθώντας πολύ τον θρύλο να φτάσει στο μεγάλο διπλό. Στο τέλος μάλιστα σαν να θυμήθηκε λίγο το ματς με την Ουνιξ στέλνοντας φιλάκια στην κερκίδα λέγοντας τους ουσιαστικά πως τους το χρωστούσε αυτό το ματς. Τίποτα όμως δεν έχει τελειώσει σε ότι αφορά την πρόκριση στο Final 4, ο θρύλος μπορεί να έκανε το break αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να τελειώσει αυτή η σπουδαία σειρά. Έτσι οι ερυθρόλευκοι πρέπει να προχωράν βήμα βήμα κοιτώντας μόνο το επόμενο παιχνίδι και τίποτα άλλο.